Rez hrušňová: které druhy jalovců ji přenášejí? Jsou na vině též túje?

Chřadnoucí hrušně, jejichž listy jsou posety oranžovými skvrnami. Tak se projevuje rez, dříve vzácné, dnes stále častější onemocnění těchto krásných a plodných stromů. Jak je zachránit?
Zobrazit celý článek »

Diskuse

vložit dotaz »

Rez hrušní

(VWPsQNu6jXmde3hn0gxkQMQBWgm~eYSx47bO), 10. 8. 2017, 09:38

Mám zahradu plnou jalovců, před 10-ti lety vysazená Clappka chřadla rzí.
Stříkám meruňky proti houbě, co leze květy, přípravkem Horizon EP 250 W, tak jsem si řek, že to zkusím stejně s hruškou. Postříkal jsem dvakrát, před květem a po odkvětu a ani jedna rez, hruška se vzpamatovala a má se dobře.
Zkuste to také.

RE: Rez hrušní

(VWPsQNuwc8m.Cx26Kvm.h74Vl), 10. 8. 2017, 10:34

Mám na terase od letošního jara jalovec čínský a rez se mi objevila na krásném vzrostlém libečku a mám pocit, že se už dává i do dalších bylinek. Co s tím? Mám se jalovce zbavit? Bylinky asi moc stříkat nejdou, že?

RE: Rez hrušní

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 10. 8. 2017, 11:26

Dobrý den, pokud jsou listy libečku poseté drobnými hnědými skvrnami, jedná se spíše o rez Puccinia, která se u nás začala šířit poměrně nedávno. Nicméně ošetřovat bylinky fungicidy lze jen těžko, ochranné lhůty jsou dlouhé. Můžete však vyzkoušet přírodní přípravky (Bioton, Bioan aj.), které jsou z jedlých surovin. Působí spíše jako prevence a podpora, ale pomoci mohou výrazně. Domácí alternativou může být ředěné nepasterované mléko, nebo výluh z vratiče: http://www.ireceptar.cz/zahrada/choroby-a-skudci/prirodni-postrik-z-vratice-proti-padli-rzi-msicim-i-mandelince/. U hrušní sice ošetřování fungicidy možné je, ale u vrostlých vysokokmenů také velmi obtížné...

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS