Únorové výsevy: Jak si předpěstovat sadbu zeleniny a květin?

Zahrada spí pod sněhovou duchnou, ale milovníci květin a čerstvé zeleniny už myslí na jaro. Do misek vysévají semínka a pečují o semenáčky. Na jaře budou připravené k výsadbě do kypré půdy.
Zobrazit celý článek »

Diskuse

vložit dotaz »

Dotaz

(VWPsQNuG7_mMHYZ14-ujFm4Umbm~g), 13. 3. 2017, 22:28

MW byla nastavena na 900W,proto miska praskla, myslím max. je tak 450W. Semena rajčat mi podle popsaného postupu vyrostla ale jsou to takové 4 cm nitky s dvěma lístky co pak dále nerostou a není co přesazovat. Píšete také o jejich hnojení, ale nepíšete čím a jak.
Myslel jsem že zakoupený substrát pro výsadbu by měl stačit. U některých květin je to stejné, pokud vůbec vzejdou.
Podobné články jsou každý rok jak přes kopírák, ale dost se vyhýbají problémům, které ve skutečnosti běžně vznikají, jako třeba popsaný.....

RE: Dotaz

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 14. 3. 2017, 09:11

Nesrostou? Tenké nitky? Že by málo světla? To v článku je - právě jako nejčastější problém. Na hnojení vemte třeba Kristalon start, protože kopřivový výluh asi k dispozici nemáte. Ono záleží taky na substrátu. Především však sazeničky vyrostou při dobrém osvětlení víc než do nitek i bez hnojení. Tak buď mají málo světla, nebo jste jen netrpělivý. Ono jim to chvíli trvá. Vše mám z praxe, ale u nás nějak ty běžně vznikající problémy nevznikají. Nevyšší výkon MW je běžně 900 W i víc a takový má i naše. Přesto nic neprasklo. Asi máte vážně smůlu....

RE: Dotaz-odpověď

(VWPsQNuG7_mMHYZ14-ujFm4Umbm~g), 14. 3. 2017, 14:34

Děkuji za váš názor,jen poslední reakce. Při 900W mi nejen praskla miska, ale rozpustilo se i plastové dno jiné misky. Asi tedy mám obojí nějaké abnormální... Co se týče nedostatku světla, pak asi musím hodně přisvětlovat. Názor, že také záleží na substrátu, je jistě správný, ale co si z toho vezme laik ? Kristalon zkusím. A netrpělivý opravdu jsem, hlavně když ty nitky podpírám párátky, aby nepadaly. Holt musím na některé věci přijít sám ale i tak děkuji za pochopení.

RE: Dotaz-odpověď

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 14. 3. 2017, 14:44

Zkuste onen zmíněný substrát pro množení a výsevy. Pod tímto názvem ho vyrábí více firem. Nebo samotný perlit (vše v článku), bude to pro začátek jednodušší než míchání vlastního substrátu. Až budete přesazovat vytáhlé semenáčky, zasaďte je skoro až po lístky, zapustí kořínky i ze stonku, pokud se jedná o rajčata (ne, to v článku není, protože není o přesazování). Přisvěcovat je třeba zářivkou určenou pro rostliny, s denním spektrem, napříkald Fluora. Ale teď už se těsně u okna (ne severně orientovaného) obejdete i bez ní. Klidně zkuste zasít rajčata znovu, pro ně je stále ještě termín vhodný. Hodně štěstí.

RE: Dotaz-odpověď

(VWPsQNuG7_mMHYZ14-ujFm4Umbm~g), 20. 3. 2017, 10:59

Děkuji Vám upřímně za cenné rady. Zmíněný substrát používám a třeba rajčata či okurky vyklíčí rychle. Pak se však zastaví a už pár týdnů žádný pokrok. Psala jste, že přesazení až se vytvoří dva pravé lístky. To asi nejsou ty první ? Stejné je to, když mi (spíše náhodou) vyklíčí i nějaká ozdobná rostlinka. Vyklíčily mi 2 semena bougenvillei, ale ani hnojivo je nepřinutí k dalšímu růstu. Třeba čekají až zima opravdu skončí .... Anebo je ta delší prodleva normální a mně chybí trpělivost ....

Sterilizace substrátu

(VWPsQNuG7_mMHYZ14-ujFm4Umbm~g), 23. 2. 2017, 13:57

Předchozí příspěvek doplním o novou zkušenost. Po sotva 6 minutách mi v MW praskla i poměrně bytelná porcelánová miska.
Soudím, že autorka článku svůj návod sama nezkoušela, ale nechám si poradit ....

RE: Sterilizace substrátu

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 23. 2. 2017, 15:12

Dobrý den, tak to je mi líto, máte asi výkonnější mikrovlnku…? Pravda, pro mě je příhodnější strčit plný pekáč do trouby, když topím v kamnech, ale mikrovlnku jsem zkoušela. A abych si byla jistá, že to byl tenkrát opravdu plný výkon a 15 minut, zrovna teď jsem to ozkoušela znova. Vložila jsem trochu mokré krtičiny, a vytáhla horkou, na troud suchou hlínu, miska (silnější, asi kameninová) byla v pořádku, i když se taky zahřála. V tom bude možná háček spíš a děkuju moc za příspěvky – že i když mikrovlnka ohřívat nádobí nemá, v tomhle případě se asi zahřívá a mělo to být takové, které to snese. Protože jsem jiné nepoužívala, nenapadlo mě, že se to může stát...

RE: Sterilizace substrátu

(Oldřich), 27. 2. 2017, 15:28

Nic se nestalo, zkušenost. MW mám vcelku normální a dal jsem do ní asi jen 3 hrsti zeminy. Jistější bude ta trouba i s tím průvodním smradem ...Ale i tak se mi na vzorku trochu zdá, že plíseň to zcela nevyloučilo. Zkouším poprvé vyklíčit různá semena, při cca 21st.C v paneláku zatím jen s malým úspěchem, ale snad to časem půjde.

Sterilizace substrátu

(VWPsQNuG7_mMHYZ14-ujFm4Umbm~g), 20. 2. 2017, 22:28

S tou sterilizací v mikrovlnce opatrně - rozžhavený substrát po nějakých 12-15 minutách propálí plastovou nádobu se substrátem .

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS