Pěstování fíkovníku v květináči i na zahradě: Úrody se dočkáte brzy

Sušené fíky jsou oblíbeným mlsem, sladkým a přitom zdravým. Čerstvé jsou ještě lepší – zkuste si je vypěstovat. Fíkovník za jistých podmínek přežije i venku, nebo může zimovat v temném sklepě.
Zobrazit celý článek »

Diskuse

vložit dotaz »

scháním sazenice fíkovníku , nemá někdo?

(VWPsQNurZ.Ao1YTuVVSsQNu), 2. 1. 2018, 13:12

Prosím někoho kdo má sazenici fíkovníku a může mi ji poslat, samozřejmě za úplatu poslat, děkuji, Zd. Rybář Horní Slavkov.Mob. 720232509

RE: scháním sazenice fíkovníku , nemá někdo?

(pěstitel), 2. 1. 2018, 23:51

Ahoj, teď je ta nejhorší doba na shánění... Na jaře poptej pěstitele ať ti ustřihnou a pošlou obálkou pár řízků a nechej si je zakořenit ve vodě nebo v perlitu a až vyhodí kořínky, přesaď je do hlíny. Fíkovníky obecně celkem dobře koření. Jinak článek je sice dost obecný, ale relativně přesný, i když tu sekci o doporučených odrůdách neber vážně, to jsou hrozné plky :)
Ze světově známých odrůd (pokud se vůbec dá hovořit o odrůdách) jsou pro naše podmínky nejvhodnější English Brown Turkey (EBT) - nejlépe klony Pálava/Přibice nebo Laradek. Ovšem zdaleka nejvhodnější jsou noname rostliny, které u nás nebo na Slovensku už dlouho přežívají a úspěšně plodí. Obvykle pochází z Chorvatska nebo přilehlých částí Balkánu (podmínkou je, aby byly partenokarpické, tedy nevyžadovaly oplodnění vosičkou blastophaga, která u nás nežije). Jednou z osvědčených rostlin je například fíkovník z pražské botanické zahrady, tzv. odrůda Trója. Klíčové pro výběr odrůdy není ani tak mrazuvzdornost (opravdu mrazuvzdorný fíkovník stejně neexistuje, každý venkovní je třeba zazimovat), ale délka zrání hlavní úrody a podpora tvorby breba fíků. Z tohoto pohledu jsou vhodnými rostlinami například fíkovník Veselský z Veselí na Moravě nebo Dlhé diely z Bratislavy. Oboje mají velmi krátkou dobu dozrání hlavní úrody od nasazení, cca 75 dní. V našich podmínkách nemá moc smysl sázet fíkovníky, kterým to trvá díle než 80 dnů...
Kupovat "značkové" odrůdy v hobby marketech nedoporučuji, většinou to jsou teplomilné odrůdy z Itálie nebo Francie, které u nás prakticky nemají šanci dozrát. Taky bacha, ať ti někdo nestrčí kapri fík, tedy samčí rostlinu. Ta sice krásně roste a je mrazuvzdornější než rostliny samičí, ale úrody se na nich nedočkáš a těch pár kapri fíků, co nasadí, není jedlých.

Připojuji fotku jednoho z mých loňských fíků, je to EBT, odrůda Pálava (někdo jí říká Přibický). Hmotnost 40 gramů, délka 6 cm, sladký jako med :) Celkem se mi z malého keříku (výška 40 cm) ve volné půdě u jižní strany domu na Ostravsku urodilo okolo 10 fíků.

RE: scháním sazenice fíkovníku , nemá někdo?

(Karel Z.), 3. 1. 2018, 09:21

Znám člověka, poblázněného do fíkovníků, který pěstuje spoustu odrůd. Ptal sjem se ho jednou, jaké mu plodily, co si mám pořídit, a vyjmenoval jich hodně, většina se hoduje tady s těma uvedenejma (v článku). Tak asi můžou plodit a růst. JInak dík za radu, klidně bych vsadil na ty podle vás nejlepší, ale zase mi nepřijde, že by v Chorvatsku byly tužší zimy, než ve Francii a itálii.

RE: scháním sazenice fíkovníku , nemá někdo?

(VWPsQNueWdBu5_56Kvm.h74Vl), 16. 1. 2018, 13:13

Já mám fíkovník venku, cca 2,5 metru vyskoký,plodí jednou za rok. Fíky, které nasadí na sklonku léta pomrznou a opadají. Z keře mám cca 100-120 fíků. První tři roky mi vymrznul do kořenů a znovu obrazil. Teď se ho snažím obalit nějakou textilií a bublinou. Přežije mráz tak do -8 až -10 st. Při -15 spolehlivě zmrzne. Jinka v létě krásná dekorace zahrady.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS