Jedlé lampionky: Zdravé plody mochyně jsou vyhledávanou lahůdkou

Pokud vám dozrávají plody mochyně, užívejte si jejich lahodnou chuť dosyta. Tělu velmi prospívají, a to nejen při dietě. Pokud jste letos mochyni nepěstovali, občas jsou k dostání i v obchodech.
Zobrazit celý článek »

Diskuse

vložit dotaz »

dozrávání mochyně

(rt6OQmV6Q1VXcYSSmtO1AyL6jWmdD), 4. 9. 2017, 14:19

Dobrý den, mochyně mi na záhonu bujně rostla, je obsypaná plody, ale ty, přestože jsou pěkně narostlé, jsou uvnitř ještě zelené nebo lehce nažloutlé, hromadně opadávají. Je možné sesbírané plody nechat "dojít"? Jak? Děkuji za odpověď.
Kateřina Fabryová

RE: dozrávání mochyně

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 5. 9. 2017, 11:30

Dobrý den, stalo se mi to samé, a to s částí rostlin, kterou jsem narychlo pokusně vysadila mezi maurské slézy a slunečnice, protože jsem pro ně už neměla lepší místo. A i když to bylo stanoviště teplé a slunné, půda jim evidentně nesvědčila – byla totiž těžká, zhutnělá, na místě byl dříve trávník, jen jsem odstranila drny. Slézu, brutnáku ani slunečnicím, nyní krásenkám a dalším letničkám to ani v nejmenším nevadilo, ale mochyně přesně jak píšete – nedozrává a opadává. (Ani následné hnojení to nenapraví, i když rostliny přihnojované kvašenými slepičinci na tom byly o trochu líp.) Ovšem na záhoně s lepší humózní půdou, hojností kompostu a starého kozího hnoje, zraje pěkně, podobně i ve velké nádobě, kde měla substrát rovněž kvalitní, lehčí a na humus bohatý. Takže počasím to nebylo. Pokud máte na zahradě těžší půdu, mohla by být příčina podobná. Plody můžete každopádně přenést domů, některé dozrají, jiné, ty menší, záleží na stadiu, ve kterém opadly. Nejlépe podobně jako rajčata, v kartónové krabici, třeba s podporou zralého jablka. Příště se nám snad zadaří lépe :-)

RE: dozrávání mochyně

(r8GoQmV6Q2vxRYSSm8oBa~l6jWmKD), 5. 9. 2017, 11:50

Děkuji za rychlou odpověď! Půdu tam asi mám těžší, ale třeba rajčata tam rostou dobře... Příště zkusím ty slepičince ;)

RE: dozrávání mochyně

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 5. 9. 2017, 12:16

Rádo se stalo, a to jsem zapomněla napsat, že v onom pralese mám i pár rajčat a taky rostla a plodila dobře, rajčata jsou vážně "plevel". Řekla bych, že mochyně je na půdu náročnější, nejlíp opravdu plodila a dozrávala ve obřím květináči, na spodu byl písek, pak kvalitní kompost. Ale samozřejmě to může být i náhoda. No, zkusit vyhloubit pro sazenici větší jamku a vylehčit v ní půdu trochou písku a přidat vyzrálý kompost, alespoň některým pokusně, by mohlo být zajímavé.

RE: dozrávání mochyně

(r8GoQmV6Q2vxRYSSm8oBa~l6jWmKD), 5. 9. 2017, 12:43

Dobrý tip na příští rok, doufám, že to udržím v hlavě ;) Tyhle plody mi moc chutnají, jen tak snadno to nevzdám! :)

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS