Kdo je klíšťovou encefalitidou ohrožen nejvíce? Jak ji rozpoznat?

Proti lymeské borelióze vakcína neexistuje, prevencí rovněž velmi nebezpečné encefalitidy je očkování. U nás je však proočkovanost malá a navíc chybí právě u těch, kteří by ji potřebovali nejvíce.
Zobrazit celý článek »

Diskuse

vložit dotaz »

vyšetření krve po několika klíšťatech ?

(0onjEK4uM7N_6~d7~hIjeN4sI), 21. 6. 2018, 21:30

Dobrý den, měli jsme o dovolené víc než 10 klíšťat, miniaturních a bez reakcí, ale asi za 14 dní jsem dostala horečku. Mám si pro jistotu nechat u lékaře nechat udělat krevní zkoušku na protilátky? Děkuji za odpověď. Šp.

Borelióza

(VWPsQNu-WgrlRYTuVVSsQNu), 18. 6. 2018, 23:31

Paní Havlová, ještě jsem nikde neslyšela, že boreliózu můžeme dostat až po přisátí klíštěte po dobu 24 hodin. Naopak - že přenáší tuto nemoc i např. komáři. Ti asi nebudou přisáti 24 hodin. Bohužel, mám za sebou obě tyto nemoci a boreliózu po "kousnutí" hmyzem. Nevím, co to bylo, jen jsem přesně cítila to kousnutí či štípnutí - jakoby ovádem, či mravencem. Bylo poměrně bolestivé, proto jsem si jej pamatovala, ale neviděla jsem původce. Zhruba po 14 dnech se mi na dotyčném místě začala objevovat skvrna. Boreliózu jsem měla potvrzenu hned v prvním odběru krve.

RE: Borelióza

(Mirek), 19. 6. 2018, 07:28

Ale to, že ji může přenýst i komár (spíš výjimečně), neznamená, že se z klíštěte virus nemůže do krve dostat až po nějaké době - sají jinak, fungují jinak, klíště si dává na čas. Rozhodně ale máte velkou smůlu, tak hlavně, že to dobře dopadlo... někdy se borelie nepotvrdí v odběru, i když je (kolísá to), doktoři to podceňují a lidé měli strašné problémy mnoho let...

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS