Ptáci »

Kolik znáte druhů sýkorek? A které hostíte na krmítku?

Patří mezi nejvděčnější návštěvnice krmítek, milují slunečnice, ořechy a lojové koule. Koňadru a drobounkou modřinku spatříte běžně, uhelníčka vzácněji. Ale to stále ještě nejsou všechny.
Zobrazit celý článek »

Diskuse

vložit dotaz »

k sýkorkám

(VWPsQNux~8ADZYsXVt%o1YSSwkBB594Vj7aPZYTw), 21. 12. 2016, 16:03

Dobrý den, konečně téma k uvolnění napětí. Nejsem žádný velký znalec tohoto druhu ptáků. Každý rok v tuto dobu mají na balkonu zavěšeno kryté krmítko s lojovými koulemi a semínky. Abych pravdu řekl, nevěděl jsem, že je jich tolik druhů, zarazila mne podivná zpráva z dřívější doby, že v době nedostatku činí nálety do kolonií netopýrů, údajně jim vyklovávají kusy masa včetně i oči. Můžete internetovou zprávu ověřit a zevšeobecnit?, mockrát děkuji, přeji o Vánocích jen to nejlepší, pohodu, štěstí, lásku nejbližších, do dalších let hodně zdraví, Prorok z Mikulova na Moravě.

RE: k sýkorkám

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 22. 12. 2016, 10:58

Dobrý den, pane Proroku, děkuji za zajímavé doplnění. Tato internetová zpráva má pravdivé jádro, mnohé v češtině vychází pravděpodobně z článku, který Petr Mikula publikoval v roce 2014 ve Vesmíru. Píše v něm, že v Maďarsku bylo opravdu doložený takovýto útok na netopýry, ale pouze v jedné jeskyni. Z velkého vchodu na zimující netopýry dopadalo trochu světla – v naprosté tmě by sýkory létat nedovedly. Vybíraly si právě se probouzející netopýry, které navíc i slyšely, a kromě vyklování očí jim vyjedly mozek – ostrým zobáčkem dovedly rozbít lebku. Těla nechaly být, to už je pro ně asi moc tuhé sousto. V období, kdy k tomuto útoku došlo, byla zima mrazivá se spoustou sněhu, a když výzkumníci začali sýkorky dokrmovat, potvůrky nechaly netopýry na pokoji. Nicméně i na krmítku byly výjimečně spatřeny, jak napadnou jiné ptáky a stejně jako u netopýrů jim vyjedly mozek z hlavy. Vzhledem k obřím počtům sýkorek jsou tyto případy stále ojedinělé, ale odpovídají vynalézavosti, nebojácnosti, obratnosti a síle sýkorek. Kdo odchytává ptáky za účelem kroužkování, ví, že zatímco jiní pěvci jen polekaně koukají, sýkorky bojují jak divé, překvapují silou a zobáčkem klovou do rukou pěkně citelně. A ta nejmenší, modřinka, je nejkurážnější. Případy zabití jiných ptáků či netopýrů byly zaznamenány zatím jen u hojných sýkor modřinek a koňader, které se patrně už kdysi přiživovaly na mrtvolách zvířat. Zima a nouze je vždy přiměla hledat, co se dá. K útokům na jiné pěvce však došlo údajně i v době hnízdění, kdy byly v soutěži o hnízdní dutiny a budky schopny už ubytovaného ptáka zabít – což je vysvětlováno i tím, že sýkorčí samečci mají mnohem více testosteronu, nežli jiní, a tak jsou agresivnější. Příroda nás asi nikdy nepřestane překvapovat :-)
Děkuji za krásné přání z krásného Mikulova, také přeji příjemné svátky a v novém roce i všech dalších mnoho lásky, zdraví a radosti, Jana B.

Zvířata

(G_rxQmU6QuxjEKKjX8Ay.ca6jWmLf), 21. 12. 2016, 10:08

Líbí se mi všechny články od autorky Jany Bucharové, super, nemá to chybu . Urbanovský

RE: Zvířata

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 22. 12. 2016, 11:00

Děkuji mnohokrát a přeji krásné svátky plné pohody :-) Jana

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS