Oblast kuchyně je oproti obýváku vystavena možné nečistotě mnohem více, protože se zde nejen vaří, ale i myje nádobí. Není divu, že je zde častěji špinavá podlaha, či potřísněná trouba. Stejně tak se zde nacházejí místa a předměty, které jsou k nánosu bakterií a nebezpečných látek mnohem náchylnější. O která místa se jedná nejčastěji?

Chcete znát top 10 nejšpinavější věci, kterých se denně dotýkáme? Podívejte se na následující video:

Zdroj: Youtube

Houbičky na mytí nádobí

Protože jsou tyto mycí pomůcky zpravidla vyrobené z porézního materiálu, jsou jejich vlhké póry živnou půdou pro mnohé bakterie. Proto je pravidelně po každém použití vyperte pečlivě v horké mýdlové vodě a nechte vždy řádně vyschnout na místě s dobrou cirkulací vzduchu.

Stejně tak je můžete nechat projít mycím programem v myčce, a to v horním koši. Pokaždé, když houba začne zapáchat, jedná se o varovný signál, že jsou v ní přítomny nežádoucí bakterie. Stejně tak se tento problém týká utěrek, které pravidelně vyměňujte za čisté a nejlépe vyvařené a vyžehlené.

Kuchyňský dřez a baterie

Dalším místem vystaveným bakteriím je i dřez a jeho okolí, veškeré štěrbiny i odtok a oblast odtokové mřížky. V těchto místech je neustále vlhké prostředí, kde to mikroorganismy doslova bují. Po každém vaření byste měli dřez i baterii vydezinfikovat a vytřít dosucha.

Pracovní desky

Veškeré pracovní desky jsou velmi využívané a pokládá se na ně kde co. Proto byste měli vždy pracovní plochy očistit a vydezinfikovat po každém použití, ale i před jeho dalším zahájením. A pamatujte, že věci jako mobilní telefon či dálkový odkladač na ně zcela jistě nepatří.

Desku vždy přetřete hadříkem namočeným v univerzálním neagresivním dezinfekčním prostředku, aby nedošlo k porušení jeho povrchu. Jednou do týdne se také postarejte o veškeré rohy a skuliny včetně ploch pod malými spotřebiči. Pravidelně stírejte i obklady nad pracovní deskou.

Ovládací spínače, dotykové podložky či rukojeti

Každý přístroj, s nímž v kuchyni pracujete, má určitý typ ovládacího panelu nebo rukojeti, kterých se několikrát za den dotknete. Nezapomeňte, že při vaření jsou vaše ruce vystavené špinavým či syrovým potravinám, v nichž je často spoustu nebezpečných bakterií. Proto je pravidelně myjte, dezinfikujte čističem ve spreji a na závěr otřete papírovou utěrkou.

Krájecí prkénka

Zanesená bývají i kuchyňská prkénka. Ta dřevěná na tom bývají hůře než ta plastová. Jsou totiž méně odolná řezům a často se v nich objevují drobné rýhy a praskliny, kterým nestačí jen lehké opláchnutí, ale měli byste je vždy posolit a vydrhnout mycím kartáčem. Jinak se v nich velmi brzy usadí plíseň a začnou se množit nežádoucí bakterie. K čištění lze využít i peroxid vodíku nebo ocet. Vždy prkénko opláchněte a nechte řádně vysušit.

Související články

Zdroje: www.homeincube.cz, www.thespruce.com, www.kupi.cz