V souladu s ročním obdobím
Ačkoli v chladnějším a v našem podnebí i vlhčím období roku je větrání důležitější, zanedbávat byste ho neměli během celého roku. V létě můžete větrat klidně dlouze, půl hodiny i víc. Samozřejmě podle toho, jestli nebydlíte třeba u rušné silnice. Na podzim je ideální doba okolo deseti minut a v zimě stačí i pět.
Pěkně dokořán
Občas otevřete okno takzvaně na ventilaci, nebo použijete dokonce jen mikroventilaci a s pocitem dobře odvedené práce si řeknete, že máte hotovo. Jenže ventilace slouží spíš k tomu, že není místnost vydýchaná, že v ní není třeba příliš velké horko. K pořádnému větrání bohužel nestačí. Pokud chcete opravdu větrat, je nutné otevřít okna dokořán – nebo co to jde – a nejlépe v celém domě či bytě, případně v jednom patře zároveň. Zajistěte okenní křídla i dveře proti zabouchnutí a nebojte se udělat pořádný průvan. I ten zimní pětiminutový přispěje k tomu, že se u vás nebude dařit plísním ani bacilům.
Několikrát denně
Odborníci uvádějí, že pokud má vzduch řádně cirkulovat, je potřeba vyvětrat třikrát až čtyřikrát denně. Závisí ale i na tom, co v konkrétních místnostech děláte a jak třeba máte vlhký dům sám o sobě. Obecně platí, že když sušíte prádlo nebo se třeba sprchuje více lidí krátce po sobě, měli byste klidně jedno až dvě větrání, alespoň v koupelně, přidat. Jinak se může vlhkost zbytečně hromadit a podporovat vznik plísní.
Když prší
Nebo sněží či padají kroupy – v tuto chvíli opravdu nemá smysl větrat. Cokoli byste z domu vyhnali, to by se se zvýšenou vzdušnou vlhkostí zase vrátilo zvenku. Snažte se tedy větrat ve chvíli, kdy se počasí alespoň trochu umoudří. Nebo v tu chvíli využijte některý jiný způsob větrání či odvlhčení. Stejně tak v létě, když jsou velká horka, úplně zapomeňte na větrání přes den. Tady sice nejsou ve hře plísně, ale zbytečně byste si domů natáhli spoustu horka, které zdi vstřebají a pak budou „topit“. Když vládnou tropy, větrejte večer a ještě lépe v noci. Začínejte vždy z východní strany domu, která se přes den nejrychleji ochladí, a snažte se udělat alespoň trochu průvan.
S pomocí techniky
Někdy se může stát, že i přes veškerou snahu takzvané pasivní větrání nestačí. Protože zkrátka máte doma moc vlhko nebo nemůžete dostatečně otevřít okna. Pak přichází na řadu technika. Pomoci si můžete několika způsoby. Tím nejlevnějším je ventilátor. Ten sice vzduch nijak neodvede, ale pomáhá ho alespoň rozhýbat, tím ochladit a snáz třeba vyhnat ven. Pokud je vaším problémem vlhkost, můžete zkusit odvhlčovač – od levných zařízení s absorbční vložkou po elektrické přístroje, které vlhkost ze vzduchu jímají do nádrže. Komplexní řešení pak představuje takzvaná rekuperační jednotka. Do té se vyplatí investovat při stavbě nebo celkové rekonstrukci nemovitosti. Velká jednotka je trochu podobná klimatizaci nebo tepelnému čerpadlu a řízeně zajišťuje výměnu vzduchu v místnostech.
Zdroj: časopis Receptář