[Komerční prezentace]

Zabezpečení před odjezdem byste rozhodně neměli podceňovat, právě v období dovolených totiž počet vloupání pravidelně roste. Prostudujte si je a vyrazte letos na dovolenou zcela bez obav z toho, co se mezitím děje u vás doma.

Rada č. 1: Na svůj odjezd a nepřítomnost zbytečně neupozorňujte

Před svou dovolenou byste se zbytečně neměli rozšiřovat o tom, kdy odjíždíte a jak dlouho budete pryč. Nikdy nevíte, kdo a kdy vás může poslouchat. Stejně tak se nedoporučuje psát o vaší plánované dovolené na sociální sítě nebo na nich zveřejňovat fotografie, pokud v zahraničí právě jste.

Po dobu, kdy budete pryč, byste neměli nechávat zatažené žaluzie či rolety. Možností je také instalace samo spínacího zařízení, které během dne automaticky rozsvěcí a zhasíná světla a vytváří tak iluzi, že v bytě či domě někdo je. Dobré je domluvit se s někým, kdo vám bude v době vaší nepřítomnosti vybírat schránku a v ideálním případě vám občas přijde byt či dům zkontrolovat. Ať už to bude příbuzný nebo důvěryhodný soused.

Rada č. 2: Cennosti schovejte a zavřete všechna okna

Před odjezdem byste měli schovat všechny cenné věci. Ideálním řešením by byl samozřejmě trezor, ale postačí cennosti v domácnosti jednoduše nevystavovat a schovat je na netypická místa.

Nezapomeňte též zavřít všechna okna. I když se může zdát, že v pátém patře bytového domu se k vám zloději budou oknem dostávat velmi těžko, přelézt z balkonu od sousedů je sice akrobatický ale nikoli nereálný úkon. Okna byste měli navíc zavřít také kvůli případnému dešti, který by obzvlášť v případě letních bouřek mohl zanechat na vašem majetku stopy. Pokud bydlíte v domě nebo máte byt v přízemí, určitě se vám vyplatí investovat do bezpečnostních fólií na okna.

Rada č. 3: Bezpečnostní dveře zloděje odradí

Většinu zlodějů od vloupání odradí kvalitní vstupní bezpečnostní dveře. Vybírat můžete z několika bezpečnostních tříd. Stupeň bezpečnostní třídy je určen podle toho, co musí dveře vydržet při snaze zloděje překonat všechny jejich bezpečnostní prvky. Pro domy a byty jsou nejvyužívanější dveře s bezpečnostní třídou 3 a 4. Třídu číslo 4 přitom využijete především tam, kde přechováváte drahé umění, zbraně apod. Pro běžný byt nebo dům jsou většinou zbytečným luxusem a naopak vám postačí třída číslo 3.

Při výběru vhodných bezpečnostních dveří byste měly sledovat především to, zda jejich základ tvoří ocelová konstrukce, která je po bočních a horní straně vybavena bezpečnostními čepy chránícími dveře před vysazením z pantů. Myslete na to, že s novými bezpečnostními dveřmi byste měli vždy měnit také zárubeň. Jen tak lze totiž zajistit plnou funkčnost a bezpečnost všech komponentů. Kromě toho s novými zárubněmi získáte i perfektní protihlukové a tepelně-izolační vlastnosti.

Rada č. 4: Ke dveřím vyberte i správné bezpečnostní kování

Celková bezpečnost vstupních dveří závisí také na kvalitě kování, zámku a cylindrické vložky. Všechny tyto prvky by měly být bezpečnostní a mít potřebný certifikát, který tyto vlastnosti prokáže. Zámky vždy pořizujte dva. Centrální zámek tak nebude tolik zatěžován a pro zloděje bude překonání více zamykacích bodů složitější.

Rada č. 5: Když je zloděj neodbytný

Všemi předešlými radami výrazně snížíte riziko, že bude vaše domácnost během vaší dovolené vykradena. Žádný bezpečnostní prvek ale není zcela nepřekonatelný, a pokud je zloděj neodbytný a vaši sousedé apatičtí, může se stát, že se k vám nezvaní návštěvníci nakonec přeci jen dostanou. Pro tyto chvíle je vhodné mít vaši domácnost dobře pojištěnou. Všechny rady jdou ale ruku v ruce – díky kvalitním bezpečnostním prvkům totiž můžete dosáhnout na výhodnější pojistku.