Zdroje: homebydleni.cz, www.lidovky.cz

K Vánocům patří stromek!

Vánoční stromečky k vánočním svátkům neodmyslitelně patří, jsou jejich symbolem a kde jinde bychom na Štědrý večer hledali dárky? Už máte v nákupu stromečku jasno, anebo necháváte pořízení až na posledních pár dnů před svátky? Letos, stejně jako loni, můžete vybírat z několika možností.

Umělý stromek sice nevoní, z mnoha důvodů je praktičtější. Pokud byste jej používali víc jak deset let, můžete to také považovat za ekologickou volbu. Pak je tu stromek v kontejneru, který je krásný, živý a můžete jej později vysadit. Takový vás však bude limitovat velikostí jak sazenice, tak i pěstební nádoby. Poslední a zdaleka nejoblíbenější variantou je stromek živý, řezaný.

Řezané vánoční stromečky

Živý, voňavý, řezaný jehličnan, který ozdobí vaši domácnost na dobu několika týdnů, tradičně od Vánoc, přes Nový rok až do Tří králů.

Budete-li vybírat řezaný stromek, pak pamatujte, že nezáleží jen na druhu jehličnanu, ale také na tom, jak se o něj postaráte. Od přírody vydrží nejvíc borovice a jedle, ale při správné péči bude zdobit i smrček.

Postarejte se a stromek neopadá

Začněte tím, že po příjezdu domů umístíte stromek na chladné místo. Dejte si pozor na teplotní šok. Nechejte stromek vždy přivyknout teplotě postupným přemístěním do teplejšího koutu domácnosti. Ideální je balkon nebo chodba.

Stromek může být stále stažený provázkem nebo síťkou, ale určitě zkraťte trochu kmínek. Je to kvůli tomu, že čerstvým řezem může kmínek lépe absorbovat vodu.

Stromek postavte do nádoby se studenou vodou, a pokud máte, přidejte do ní i výživu pro stromky. Ujistěte se, že je stromek ponořený i s kůrou. Lesníci upozorňují, že stromek pije právě pletivy pod kůrou. Pokud je odstraníte nebo nebude voda dosahovat až k nim, máčení bude k ničemu.

Kropení stromku jen před ozdobením

Doporučuje se také kropení a čím jiným, než obyčejnou studenou vodou. Stromeček můžete postříkat z manuálního rozprašovače nebo jen svlažte ruce ve vodě a pokropte jej prsty.
Kropení se však hodí jen, dokud není stromek dekorovaný ozdobami a elektrickými světýlky. I když může být izolace kabelů skvělá, rosení zdobeného stromku raději neriskujte.

Související články