Trocha štěrku, pár vodních rostlin a plastové dekorace, to je častá podoba domácích akvárií. Vodní nádrž doma přitom skýtá rozsáhlé možnosti, jak si vybudovat vlastní podvodní ráj. Příznivci aquascapingu vytváří ve svých akváriích fascinující podvodní scenérie jako vytržené z katalogu o cestování.

Aquascaper je umělec

Příznivci aquascapingu hledají podněty v přírodní krajině nad vodní hladinou. Jako inspirace jim slouží hustě zalesněné kopce či pohoří, zarostlé rokle, kamenité stráně, propasti i spletitý lesní porost, ale i drobnější detaily, například mechem porostlé skály nebo zarostlý pahýl stromu.

Následným aranžováním kamenů, kořenů a akvarijních rostlin v akváriu vytvářejí harmonickou a oku lahodící scenérii. Není nutné detailně kopírovat přírodní předlohu a budovat její zmenšeninu, cílem je evokovat v akváriu atmosféru, která vládne v přírodě, dosáhnout přírodního layoutu (vzhledu) akvária. Jedná se téměř o umělecké dílo, kde hlavní roli hraje voda, přírodniny a rostliny. Vytvoření takového skvostu vyžaduje trochu času a trpělivosti i pravidelnou údržbu. Postupem času se akvárium proměňuje a přibližuje zamýšlenému vzhledu. Výsledkem nemá být dokonale souměrný vzhled, aquascaping nepodléhá žádným přísným pravidlům. Uplatnění zde nachází koncept japonské estetiky (Wabi-Sabi), vždyť i největší zásluhu na vývoji a popularizaci přírodní akvaristiky má japonský fotograf a designer akvárií Takashi Amano.

Inspirace z přírody

Existuje hned několik aquascapingových stylů, které se v různých směrech liší. Mezi ty nejzákladnější patří holandská akvária. Jsou souměrnější, připomínají spíše zámeckou zahradu, rostliny jsou pečlivě rozmístěny, jednotlivé skupiny jsou zřetelně oddělené a jsou pravidelně udržovány tak, aby držely stálý tvar a formu.

Stonkové rostliny jsou v podstatě permanentně zastřihávány a opětovně nově zasazovány. Akvária v taiwanském stylu jsou trochu uvolněnější, přinášejí kombinaci přírodních akvárií a holandských nádrží. Při budování reliéfu se používají terasy pro rozčlenění vzhledu a dosažení hloubky. Součástí scenérie jsou kromě rostliny a kamenů často další objekty, které mají připomínat určité věci, jako například stromy vytvořené pomocí kořenů a mechu. Aquascaping však nepřináší žádná omezení, nebojte se vlastního stylu a zapojte fantazii.

Jak na přírodní akvárium

Stát se úspěšným aquascaperem vyžaduje trpělivost, čas a zkušenosti, nutné je hlavně porozumět potřebám rostlin a připravit jim kvalitní podmínky pro růst.

Rostliny nelze pouze zasadit, ale musíte se o ně dlouhodobě starat a akvárium udržovat. Úspěšný návrh akvária také vyžaduje znalost základních pravidel, například správné umístění ústředního bodu. Co tedy bude vaše přírodní akvárium vyžadovat? V prvé řadě samozřejmě vhodný typ a velikostně úměrnou nádrž s kvalitním osvětlením a filtrací. Nesmí chybět vhodně vybrané rostliny a dekorace (kameny, kořeny nebo jejich kombinace), výživný substrát a hnojiva. V neposlední řadě myslete i na vodní živočichy, zejména ryby a v poslední době velmi oblíbené sladkovodní krevety, pokud se tedy nerozhodnete pro čistě rostlinné akvárium.