Prostorný a vzdušný byt bez zbytečných omezení - to je pravděpodobně sen velké většiny z nás. Dobrou zprávou je, že to není tak nemožné ani v bytě, který nemá více než 60 metrů čtverečních. Jen je nutné více přemýšlet a využívat moderní pohled na architekturu. 

Architekt o své práci vypráví v youtubovém videu v kanálu TUETANO:

Zdroj: Youtube

Bez příček je byt vzdušnější

Šedesátimetrové (nebo i menší) byty ve starší zástavbě bývají rozděleny hned do několika místností ve snaze zajistit každému jeho vlastní prostor. Pro rodinu s dětmi je takové členění víceméně nezbytné, ale pokud bude obdobně velký byt využívat jedinec nebo bezdětný pár, je možné mnohem lepší řešení. Nesmíme se ale slepě držet příček, které v bytě kdysi někdo vybudoval. 

Změnit dispozici bytu

Jak uvádí architekt, který se rekonstrukcí podobně velkých obytných ploch zabývá, ze všeho nejdříve je třeba rozloučit se s původní, již zastaralou, dispozicí bytu a otevřít jej - a hlavně svoji mysl - novým možnostem. Většina příček, bez nichž se byt obejde, a tedy nejsou nosné, by měla přijít pryč. Jedině tak je možné získat “čisté plátno” pro nové umělecké dílo, jímž se stane samotný váš byt. 

Trojúhelníková finta

Španělský architekt Pedra Pitarcha preferuje pro novou koncepci bytu trojúhelníkovou fintu, díky níž lze získat i na malém prostoru vzdušné a pohodlné bydlení. Trik je v tom, že centrální část každého bytu - tedy kuchyně a nezbytné sociální zázemí, budou vybíhat do jinak otevřeného prostoru v trojúhelníkové koncepci. Vnější součástí stěny dělící koupelnu od ostatního prostoru pak může být předsíňové vybavení, orientované samozřejmě ve směru ke vstupním dveřím. 

Byt je rozdělen na jednotlivé zóny

Tento trojúhelník pak bude obklopen ostatním volným prostorem, který tak bude částečně rozdělen na komunikační a odpočinkovou zónu, na druhou stranu ale zůstane dostatečně propojen na to, aby nedocházelo k vytvoření malých a zcela oddělených místností.

Architekt k takovému rozdělení navíc využívá nikoliv klasické zdivo, ale povrch z hliníku, který dodává celému prostoru na výjimečnosti a zajímavosti. Pak už nebudou potřeba ani další zbytečné dekorace, které prostoru ubírají na jeho jedinečné volnosti. 

Posuvné dělicí příčky pro soukromí

Co když si ale přece jen některý z obyvatel bytu bude přát více soukromí? K tomu účelu mohou podle Pitarcha sloužit posuvné stěny například z mléčného skla, které dopřeje oddělený prostor bez toho, aby dalším “místnostem” výrazně ubíral na intenzitě přirozeného osvětlení. Tímto způsobem lze i v malém bytě vytvořit maximálně variabilní bydlení, které se může i několikrát denně proměňovat podle aktuálních potřeb a vůle jeho majitelů. 

Související články

Luxus na pár metrech

Jak je vidět, budeme-li k bydlení přistupovat moderním způsobem a dokážeme se i na starší byt podívat svým vlastním pohledem, můžeme získat zdánlivě nemožný luxus na několika metrech čtverečních. Ještě lepší ale bude nechat si poradit od odborníka, který s velkou jistotou dokáže původní představy přivést k dokonalosti.

Zdroje: www.elledecor.com, www.revistaad.es, arquitecturayempresa.es