Vánoční gruntování a babské rady

Vánoce a Velikonoce byly dobou gruntování a hloubkového úklidu, který se často týkal celé rodiny. Jak to bylo u vás? Měla vaše maminka recept na domácí čističe nebo drhla mastnotu zoufale rok co rok?

Vygruntovat je potřeba, ale kde začít? S čím počítat a nezapomenout? Na YouTube kanálu Úklid s Katie se můžete podívat, jak autorka gruntuje, které přípravky používá, a hlavně na co nikdy nezapomíná.

Zdroj: Youtube

Jak se poprat s vánočním úklidem?

Ať už budete uklízet kuchyni, koupelnu nebo obyvák, postupujete vždy shora dolů. I když budete velmi pečliví a opatrní, prach, špína, pavučiny nebo drobky budou padat dolů, a to nejen na podlahu, ale hlavně do všech možných polic, zásuvek nebo spotřebičů.

Problém kuchyně byl a stále je, že se zde usazuje mastnota skutečně ve všech koutech. Používání digestoře sice zredukuje mastnotu na veškerých kuchyňských površích, nicméně na horních policích či skříňkách těsně pod stropem rozhodně najdete vrstvu, která půjde špatně smýt. Stejně tak bude mastné obložení sporáku.

Babské recepty na domácí čističe

Na kuchyňskou odolnou mastnotu můžete použít jednak sodu a ocet, ale k ještě snazšímu čištění vám pomůže olej. Je to ironie, že mastnotu je dobré čistit právě olejem. Funguje to ale tak, že olej mastnotu přirozeně naředí, rozmělní a tím pádem půjde setřít mazlavá vrstva prachu mnohem snáze.

Olej můžete aplikovat přímo v tenké vrstvě, anebo smíchejte trochu oleje se škrobem, aby vznikla hustá pasta. Ta nebude stékat nebo jen velmi pomalu a bude na konkrétní ploše působit déle. Olej se škrobem nechte 5 minut působit a pak setřete starým hadrem. Následně můžete použít jakýkoli čistič nebo vodu se saponátem.

Na mastnotu se také osvědčil čpavek čili amoniak. Přípravky se silně zapáchajícím čpavkem se stále prodávají, ale vy si můžete také připravit vlastní čistič. Amoniak koupíte v drogerii a pamatujte, že se nesmí používat na přírodní kámen a nerez. Pokud si nejste materiálem jistí, vyzkoušejte reakci materiálu na nějakém neexponovaném místě. Při úklidu mějte otevřené okno a používejte rukavice. Vlastní domácí prostředek s amoniakem vyrobíte z litru vody, 4 lžic čpavku a 1 lžíce saponátu.  

S úklidem pomůže pomerančová kůra i sůl

Mycí prostředek se čpavkem můžete použít skoro na cokoli kromě zmíněného kamene a nerezu. Na nerez můžete použít například jen obyčejný saponát a aby se pak pěkně leskl, vytřete jej do sucha a případně ještě přetřete citrusovou kůrou. Esenciální oleje v kůře navrátí lesk jak spotřebičům, tak dřezu. Citrusovou kůrou můžete přetřít také veškerý dřevěný nábytek.

Rozkrojený citron namočený v soli vám pomůže vyčistit a dezinfikovat dřevěná i plastová prkénka, která pak můžete stejně jako nože s dřevěnou střenkou a vařečky nechat napustit olejem. Ten dodá náčiní nejen pěkný vzhled, ale také je bude chránit před vlhkostí, zabarvením a prodlouží jejich životnost.

Pár lžic soli můžete také nasypat do odpadů a prolít horkou vodou. Preventivně tím odstraníte usazeniny, které se při mytí nádobí v odpadních trubkách hromadí.

Související články

Zdroje: expedo.cz, jakcistit.cz