Zdroje: en.wikipedia.org, www.jardiner-malin.fr, www.gardenguides.com

Stovky nádherných orchidejí

V obchodech a na parapetech oken můžete najít nejčastěji krásné můrovce, nicméně orchidejí je obrovské množství druhů a některé můžete najít i ve volné přírodě u nás, v pouštních oblastech, ale i jinde po celém světě.

Podívejte, jak nádherné mohou být. Kompilace fotografií od Wizdan Wizam vám nabízí 110 překrásných druhů orchidejí.

Zdroj: Youtube

Bambusové orchideje

Jako bambusové orchideje je označovaný druh Arundina graminifolia, který má doposud jen dvě odrůdy. Tyto orchideje mají na stoncích kolínka, a tak vzdáleně připomínají bambus. Je to orchidej, která potřebuje neustálou vláhu a poměrně dost slunce.

Nicméně jako bambusové orchideje je často označovaný také druh Dendrolitům, který je na odrůdy velmi bohatý a nabízí pestrou škálu květin s fantastickými květy. Které patří k těm nejkrásnějším?

Bambusové orchideje Dendrobium

Druh Dendrobium je velmi bohatý a najdete v něm druhy s většími krásnými květy, které rostou podobně jako u můrovce za sebou na květním stonku, ale také nabízí velmi jemné a subtilní kvítky. Ač jde o jeden druh, nedají se pěstební podmínky a péče zobecňovat, protože podle odrůdy jsou nároky rostlin velmi různé. Pokud vás bambusové orchideje druhu Dendrobium zajímají, nastudujte si konkrétní požadavky rostlin před tím, než je koupíte.

Zajímavé jsou také maličké květy ve velkém množství, které tvoří až záplavu květenů nebo tvary podobné velké zavěšené šišce. Právě tak vypadá například Dendrobium thyrsiflorum jejíž květy připomínají narcisy vykvétající hustě vedle sebe.

Tento druh vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost a také hodně světla, i když přímé slunce může popálit listy. Doporučuje se proto sice pěstění u jižně směřovaných oken, ale v rozptýleném světle záclon nebo světlých závěsů. Je to rostlina, která roste například v Indii a ve vysokých nadmořských výškách.

Specifický růst květů vzhůru a velmi hustě za sebou je typický pro Dendrobium secundum, které se také přezdívá zubní kartáček. Protože květy připomínají štětinky. Květy nemusejí být tolik blízko sebe, a především při plném rozkvetení se mírně rozvinou do všech stran. Tato odrůda miluje nepřímé slunce, tedy rozptýlené paprsky ideálně na okně, které nemíří na jih. Vyloženě miluje také průvan, čímž se velmi liší od u nás rozšířených můrovců.
Tato odrůda je svým kvetením neobvyklá, nicméně druh Dendrobium se takovými výrazně odlišnými květy jen hemží.

Růžkaté květy bambusové orchideje

Druh Dendrobium nabízí také další neuvěřitelné tvary květů. Tyto vypadají například jakoby měly růžky. Jde o Dendrobium lasianthera, kterou můžete také najít v různých barevných variantách. Například s černým zdobením, což působí až dramaticky. Tato orchidej roste například v Monaku, je to rostlina vyžadující velmi vysokou vzdušnou vlhkost, a to až mezi 80 a 90 %, neustálé větrání a pravidelnou zálivku.

I když některé tyto orchideje vyžadují jiné pěstební podmínky, než jsme u orchidejí zvyklí, pamatujte, že všechny trpí na zahnívání kořenů. Pěstování v průsvitných nádobách je proto vhodné, stejně jako péče o jejich kořínky.

Rod Dendrobium je u pěstitelů velmi oblíbený a nabízí přes 1500 odrůd. Je tedy rozhodně z čeho vybírat. V Asii odkud většina těchto orchidejí pochází jde navíc o rostlinu, která se stala pro svou krásu a jedinečnost také královským květem. Tyto orchideje jsou často prezentovány jako dar členům královské rodiny. V jiných zemích, jako je Japonsko a Čína, jsou orchideje Dendrobium spojovány s krásou, noblesou a dlouhověkostí.

Podívejte, jak krásné květy mají například Dendrobium enobi. Těmto rostlinám se skvěle daří v Thajsku i Singapuru a jsou prý oblíbenou květinou také thajské královské rodiny. Kromě této varianty je oblíbený hybrid „Splash", který má naopak fialovou barvu na vnější straně květu navíc jde o nepravidelné přoužkování, které vypadá, jako by byl květ postříkaný barvou nebo malovaný štětcem.

Související články