Banánová slupka má spoustu skvělých využití doma i na zahradě!
Zdroj: shutterstock

Banánovou slupku nevyhazujte, má 5 fantastických využití. Budete překvapeni

Patří banány mezi stálice vašeho jídelníčku? Pak nejspíš pravidelně vyhazujete banánové slupky. Příště ale, až dojíte lahodné sladké ovoce, banánovou slupku nevyhazujte, bude se vám totiž ještě náramně hodit. Jak využít slupku od banánu nejen v domácnosti? Pojďte se s námi podívat hned na pět tipů.

Banány jsou skvělé ovoce, které u nás takřka zdomácnělo. Jsou pohodlným společníkem na cesty a praktickou a rychlou svačinkou. Jsou rychlým zdrojem energie a našemu tělu poskytují nezanedbatelnou porci draslíku a vlákniny. Upravují zažívání a doporučují se při nevolnostech nebo průjmech. Užitečná je ale i banánová slupka, která běžně končí v koši.

Nevěříte? Podívejte se na video:

Banánovou slupkou otírejte listy pokojovek

Z banánové slupky si můžete poměrně rychle vytvořit pomocníka při úklidu domácnosti. Zejména pokojové rostliny péči banánových slupek poděkují. Vezměte slupku a listy otřete tou stranou slupky, na které je bílá dužina. Odstraníte z listů prach a nečistoty a rostliny se budou moci opět nadechnout. Jako bonus jim banánová dužina dodá krásně lesklý povrch. 

banán na kytky Slupkou můžete vyčistit listy pokojových rostlin. Zdroj: shutterstock

Boty jako ze škatulky

Stejně jako listy pokojových rostlin můžete ošetřit slupkou od banánů i kožené boty. Špinavou obuv jednoduše slupkami důkladně očistěte a zbytky bílé dužiny odstraňte čistým hadříkem. Boty budou tak nádherně lesklé, že k jejich ošetření již žádnou jinou metodu nebudete chtít používat. 

Vyzrajte na octomilky a mšice

Rozřízněte PET lahev na půl a slupku od žlutého ovoce vložte do spodní části lahve. Do ní zasuňte horní část hrdlem dolů, aby vznikl sužující se trychtýř, kterým se octomilky dostanou k banánu, ale nebudou moci zase zpátky na svobodu. Lapač na octomilky oceníte zejména v teplejších měsících, nestojí nic a skutečně funguje.

Stejně dobře funguje banán jako odpuzovač otravných mšic, které se vyskytují hlavně na pokojových rostlinách. Rozkrájejte slupku na menší části a zapíchejte ji několik centimetrů pod povrch zeminy.

Hnojivo z banánových slupek je hitem

A u rostlin ještě zůstaneme. Banánové slupky jsou skvělým hnojivem. Pokud tedy chcete přilepšit svým pokojovkám nebo rostlinkám na záhonech, sáhněte po banánech. Slupky usušte několik minut v mikrovlnné troubě, rozdrťte je a nasypejte tam, kde je potřeba dodat pořádnou porci živin.

banán Banány můžete využít jako lapače octomilek, odpuzovače mšic nebo hnojivo. Zdroj: shutterstock

Konec vysušeného masa

Slupky od banánů využijete i při kulinářských chvílích. Pokud se rozhodnete grilovat kuřecí prsa, nejste si jisti postupem a dobou grilování a bojíte se, že prsa vysušíte, jednoduše na ně během grilování položte banánovou slupku. Ta zabrání, aby se maso vysušilo a zároveň nezmění nijak jejich jeho chuť.

banán Banánová slupka pomůže i na problematickou pleť. Zdroj: shutterstock

Banánová slupka vybělí zuby a vyčistí pleť

Slupky od banánů jsou skvělými pomocníky i v péči o zuby a pokožku. Pokud budete pravidelně dužinu přikládat na chrup a jemně jej budete slupkou několik minut potírat, budete mít bělejší zuby bez toho, aby došlo k poškození vaší skloviny. Antioxidanty v banánových slupkách podle vědců zase skvěle působí na podrážděnou pokožku se sklony k tvorbě pupínků. Nejprve si slupkou očistěte postižená místa, pak si vyrobte banánovou masku. Slupku nejlépe od bio banánu důkladně omyjte a rozmixujte v mixéru, vsypte lžičku ovesných vloček a přidejte lžíci kokosového mléka. Masku naneste na čistý obličej a nechte aspoň 15 minut působit. Poté opláchněte vlažnou vodou. 

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govsciencedirect.comwww.youtube.comhobby.instory.cz

Akční letáky