Ať už si připravíte jednoduché aranžmá ze sněženek či bledulí, nebo uvijete věneček z modřenců a pampelišek, či připravíte sedmikráskám hnízdo z vrbových proutků, zcela jistě se vám podaří vytvořit u vás doma tu správnou jarní atmosféru.
Aranžmá z hyacintů a narcisů vynikne ve skle
Jaro máme spojené rovněž s výraznou vůní a fialovými odstíny hyacintů. Něžná krása jejich zvonečků nás přímo láká k vytvoření jarních aranžmá s hyacinty. Ideální je kombinovat je s dalšími cibulovinami, nejlépe s narcisy. Do hlubší průhledné nádoby ze skla nasypeme nejprve vrstvu bílých kamínků. Po ní by měla následovat vrstva mechu a na mech opět navršíme bílé kamínky.
Do středu nádoby uložíme vyšší vrstvu dekorativního mechu a do něj zasadíme tři cibule hyacintů i s kořínky. Po obvodu nádoby pak vysazujeme narcisové cibulky. Cibulky můžeme nahoře obsypat ještě slabou vrstvou zeminy a nakonec dekoraci zalijeme. Na volná místa mezi cibulkami můžeme položit několik rozpůlených vaječných skořápek, čímž dosáhneme změny jarního aranžmá ve velikonoční. Pak už jen čekáme, kdy náš byt osvěží typická pronikavá vůně.
Potěšte se skořápkami
Zcela jistě už plánujete, co upečete na Velikonoce. Ať už budete připravovat velikonoční nádivku, péct beránka nebo mazance, neobejdete se při jejich přípravě bez vajec. Skořápky ale nevyhazujte a využijte je k přípravě originální sváteční výzdoby. Doslova pastvou pro oči se stanou vaječné skořápky naplněné vodou a zdobené živými kvítky právě rozkvétajícími na zahradách, loukách a okrajích lesů. Jako podstavec pro prázdné vaječné skořápky použijte kalíšky na vajíčka. Pro skořápkovou vázičku budou naprosto ideální. Do každé ze skořápek vložte zelenou aranžérskou hmotu nasáklou vodou a do ní pak napíchejte kvítky modřenců, sedmikrásek, narcisů, pomněnek, nebo fialek, záleží na vás, kterým kvítkům dáváte přednost.
Narcisy prosluní vaše jarního stolování
Díky zářivě žluté barvě narcisů může vypadat váš slavnostně nazdobený stůl jako ozářený sluncem. Ideální je řezat narcisy ještě ve stádiu poupat, pak vám i ve váze vydrží opravdu dlouho. Jejich životnost můžete prodloužit také dobrou, doma vyrobenou směsí pro řezané květiny. K její výrobě budete potřebovat 1 litr horké vody, 2 lžíce cukru a 1,5 kávové lžičky odbarvovače. Než narcisy vložíte do vázy s vodou, seřízněte jejich konce pod vodou hodně zešikma. Vzniklá velká řezná plocha narcisům umožní přijímat maximum vody. Narcisy ve váze nekombinujte s jinými květinami, neboť obsahují alkaloidy s omamnými účinky.
Obměnitelné hnízdečko z trávy či vrbových proutků
Chcete-li, aby vám vaše velikonoční dekorace dělala radost ještě i po svátcích připravte si z vrbových proutků univerzální hnízdečko pro sedmikrásky. Vrbové proutky nezapomeňte před splétáním ještě alespoň na 12 hodin ponořit do vody, budou pružnější a nebudou se při splétání lámat. Jakmile budete mít věneček z vrbových proutků spletený, položte jej na talíř nebo jinou kulatou podložku. Jeho střed vyplňte mechem a do mechu k jedné straně uložte květináček se zahradními sedmikráskami. Na část hnízdečka vyplněného mechem položte malá velikonoční vajíčka, ta po Velikonocích můžete obměnit a nahradit je například malými oblázky.
A kdyby vám už došla inspirace a nápady, stačí koupit kytku růžových tulipánů a vložit ji do jednoduché bílé vázy, v níž tyto krásné květiny vyniknou nejlépe. I z takovéto dekorace bude na první pohled patrné, že jaro už opravdu klepe na dveře.
Jak je vidět, jarní květinové dekorace, ani ty slavnostní velikonoční nemusí být ani náročné na čas, ani na peníze. Postačí zapojit fantazii a vložit do jejich přípravy kousek srdce a svého umu.