Barvení cibulovými slupkami je klasika, která neomrzí.
Zdroj: Profimedia

Jak obarvit vejce cibulí a vytvořit úžasné vzory: Toto je správný postup

Velikonoční zdobená vejce patří na každý stůl. Technik, jak vajíčka odekorovat, je více než dost. My se budeme zabývat především barvením vajec pomocí cibule, protože se jedná o nejvděčnější postup, se kterým si poradí každý!

Velikonoce tu budou coby dup a nepochybně se velká část obyvatelstva chystá na barvení a zdobení vajíček pro koledníky. Někteří jedinci plánují náročnější techniky dekorování, další se budou pokoušet obarvit vejce přírodním způsobem. A i my se dnes svezeme po této přírodní vlně!

Symbol kraslic

Vajíčko má vcelku dost významů. Všeobecně znamená vejce nový život a znovuzrození, ale v různých kulturách najdeme i různý smysl. Historie barvení vajíček sahá až do dalekého Egypta a starověké Persie, kde se vejce barvila červeně na oslavu jara. Předpokládá se ale, že se skořápky vajec se zdobily již v pravěku, tím pádem by neměla zdobená vejce úplně tak souviset s křesťanskými tradicemi, neboť se nejspíš vejce dekorovala dlouhou dobu před vznikem církevních velikonočních svátků.

Barvení cibulovými slupkami

Jedná se o nejrozšířenější techniku, která není nijak náročná a zvládne jí každý.

Co nachystat:

  • vejce
  • trošku soli
  • dostatečné množství cibulových slupek (klidně dva pytlíky)
  • silonky
  • pěkné lístečky či kvítka
  • nit
  • hrnec

Při barvení vajec na Velikonoce můžeme využít nejen gázu, ale i staré punčocháče. Při barvení vajec na Velikonoce můžeme využít nejen punčocháče. Zdroj: Shutterstock.com / sebos

Jdeme na to:

Nejprve se vajíčka musí odmastit, jinak byste si s dekorací dali práci úplně zbytečně. Každé vejce omyjte jarovou vodou nebo postačí i trocha octa. Osušené vajíčko vsuňte do silonky a na vejce přitiskněte lístečky a kvítka podle svého výběru a vkusu. Poté punčochu hodně utáhněte (neustále si hlídejte poskládání lístečků) a zavažte provázkem.

Do hrnce vysypte cibulové slupky a přes ně přelijte vodu. Nezapomeňte trochu vodu osolit. S opatrností vejce vkládejte do vody (musí být zcela potopená) a hlídejte, aby se vajíčka nedotýkala. Za dobu, po kterou se budou vařit, což je deset minut, vajíčka občas ve vodě otočte. Po deseti minutách vypněte plotýnku, ale vajíčka v hrnci ponechejte klidně přes noc v lednici, barva bude výraznější.

Až vyndáte vejce z hrnce, čeká vás opatrné odstranění punčochy, na které si můžete přizvat na pomoc nůžtičky z manikúry. Postupujte opatrně, vlhká barva se může setřít jedna dvě. Vysvobozená vejce jemně vysušte například jednorázovou utěrkou a nechte doschnout. Na závěr doporučujeme přetřít krásná vajíčka třeba sádlem, aby se kresba leskem zdůraznila.

Cibulová vejce jsou díky barvě velmi netradiční a atraktivní, a je velmi jednoduché je vyrobit Cibulová vejce jsou díky barvě atraktivní a je velmi jednoduché je vyrobit Zdroj: unicorn 555 / shutterstock.com

Cibulové mramorování

Cibulové slupky společně s vaším umem dovedou na vejcích vytvořit úžasné mramorování. Slupky si natrhejte na menší kousíčky, s pomocí vody je na vejce nalepte a opatrně vložte opět do silonky. Další postup je shodný s předchozím dekorováním.

Zdroje: prozeny.blesk.czabecedazahrady.dama.czwww.portalprozeny.cz

Akční letáky