Bytové stěny zabírají velké plochy, proto bychom měli jejich barevnost vybírat s rozvahou a ohledem na všechny další členy rodiny, jejich vkus i životní styl a osobní potřeby.

Chystáme-li se malovat a přemýšlíme o barevné proměně třeba proto, že nás už bílé zdi začaly nudit, měli bychom vědět, že zvolené barvy budou ovlivňovat naši psychiku i pohodu v celé domácnosti.

Vymalování nepatří k nejlevnějším záležitostem, a nezbavíme se ho tak jednoduše jako trička, které se nám přestalo líbit.

Lékaři i kouzelníci

Kromě toho, že barvy dokážou opticky zvětšovat či zmenšovat prostor, snižovat strop, zužovat či rozšiřovat stěny, ovlivňují také naši náladu. Některé tóny uklidňují, jiné znervózňují, další navozují pocit chladu či naopak tepla.

Teplé barvy působí optimisticky a vesele.

  • Světlé odstíny opticky odlehčují a rozšiřují prostor.
  • Tmavé místnost zúží, zmenší, ale také jasně vymezí její účel.

Studené barvy pocitově ochlazují.

Navozují dojem čistoty, svěžestí, na psychiku působí spíše pasivně. Užívají se v ložnicích, pracovnách.

  • Jejich světlé odstíny opticky rozšiřují prostor.
  • Tmavší odstíny studených barev by se měly používat jen ve velkých a prosluněných místnostech.

Výběr barev by neměly na prvním místě ovlivňovat módní trendy, ale naše pocity. V místnosti se především potřebujeme cítit dobře a uvolněně a barva se nám musí líbit.

Bílá

Tradiční klasika, vyvolává pocit čistoty, je vzdušná, opticky odlehčuje a zvětšuje prostor.

Žlutá

Veselá a komunikativní. Světlá opticky rozšiřuje prostor, tmavší odstíny vystupují do popředí. Podle odstínu působí teple i vesele, navozuje chuť k jídlu, ale také kyselosti, proto ji rádi používáme v jídelnách. Měkké žloutkové odstíny se hodí do dětských pokojů, světlé do tmavých místností, které rozzáří.

Červená

V sytých odstínech dynamizuje, provokuje, aktivizuje, ale mnoho jedinců po čase neurotizuje, dráždí a probouzí v nich agresivitu, dokonce může vyvolávat i úzkost. V bytech ji proto používejme pouze v akcentech – třeba v ložnici, kde působí eroticky.

Oranžová

Dodává energii, aktivizuje, opticky zužuje prostor. V sytých červenějších odstínech užitá ve velkých plochách může na některé jedince působit až dráždivě a agresivně.

Modrá

Symbolizuje vodu, vzduch, chlad, klid a pohodu. Ideální barva, která v pracovnách podporuje soustředění a v ložnicích navozuje klidný spánek. Velmi dobře se kombinuje s teplými tóny a se dřevem a podobnými přírodninami.

Fialová

Modrofialové odstíny jsou slavnostní až vážné, opticky zužují prostor, ale hodí se do reprezentativních místností. Červenofialové odstíny působí magicky, až extravagantně.

Světlé růžovofialové tóny jsou žensky něžné a rafinované, hravé a opticky rozšiřují prostor. Tmavé tóny ho zmenšují a zužují.

Zelená

Klidná a přívětivá barva. Podle toho, zda je ve studených nebo teplých tónech, pak tišící, vyrovnaná i veselá a prozařující. Hodí se všude tam, kde nám má být příjemně, ale také do ložnic a pracoven.

Hnědá

Má spoustu možností odstínů od světlých skořicových přes kávové až k temným. Podle intenzity a odstínu zužuje a stabilizuje prostor, z hlediska psychiky zmírňuje napětí a uklidňuje.

Šedá

Opticky neutrální, pasivní barva, která působí vyrovnaně.

Využití v praxi

Zvolíme-li správné barvy pro stropy, stěny a podlahy, můžeme s nimi dokázat pravé divy. Metry čtvereční navíc sice nezískáme, ale optický dojem většího, světlejšího a vzdušnějšího prostoru nám bydlení také zpříjemní.

Využití barev na větších plochách prostoru ovlivňuje vnímání příchozího tak, že může přehlédnout některé nedostatky místnosti. Opticky lze rozšířit prostor, snížit, nebo zvýšit strop, ale také zakrýt takové vady na kráse, jako jsou například trubky plynového vedení: Stěnu nebo strop, kudy vedou trubky, natřeme tmavším odstínem, na který vedení vrhá jen malý stín, tím méně bude vidět. Trubky natřeme totožným odstínem, který si necháme namíchat ve specializované prodejně.

Několik tipů na optickou proměnu velikosti místnosti

  1. Potřebujeme-li prostor rozšířit do stran i do výše, použijeme sytější tóny barev na podlahu a stěny i strop ponecháme světlé.
  2. Aby vysoká a úzká místnost vypadala nižší a širší, vymalujeme strop barvou tmavší, než bude na stěnách. Také pro podlahovou krytinu zvolíme tmavší valéry
  3. Místnost bude vypadat širší, když kromě podlahy zvolíme barevnou i zadní stěnu.
  4. Místnost opticky prohloubíme a zároveň zúžíme, když barevně vymalujeme boční stěny. Tím zároveň docílíme, že zadní stěna, podlaha i strop se budou zdát větší.
  5. Místnost bude vypadat vyšší, když na její zadní stěně použijeme dekor svislých pruhů. Širší pruhy opět efekt umocní. Příčné pruhy místnost pohledově rozšíří a sníží strop.
  6. Prostor zvětšují a prodlužují také podélné pruhy na podlaze. Pokud budou pruhy širší a barvy sytější, dojem se umocní. Příčné pruhy na podlaze místnost opticky rozšíří, ale zároveň zkrátí.