obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Bazény: výběr podle ceny

Hodláte si pořídit bazén hlavně kvůli dětem, aby měly v létě zábavu? Pak vám postačí 10 tisíc korun, možná i méně. Chcete-li naopak pravidelně plavat pro lepší kondici, utratíte až desetkrát tolik. Co všechno je důležité při výběru bazénu podle ceny?

Především se nenechte zlákat příliš nízkou cenou. Má-li bazén sloužit celé léto bez problémů, potřebujete k němu také

 • filtrační jednotku, kterou seriozní firmy nabízejí zároveň s bazénem,
 • prostředky na mechanické a chemické čištění vody,
 • aspoň základní krycí plachtu.

Pořizovací náklady tak vzrostou o další tisícikoruny.

Bazény do 10 000 korun

Kdo se rozhodne pro zmíněný finanční limit, může si pořídit buď typy s nafukovacím prstencem, nebo menší fóliové bazény. Ocení je hlavně rodiny s dětmi, které u nich mohou trávit celé horké dny; dospělí si však v těchto bazénech nezaplavou. Ačkoliv tyto typy bazénů mají hloubku kolem 90 cm, voda se napouští asi 20 cm pod okraj. Tyto výrobky jsou také náchylné na protržení − zapříčinit ho mohou i zvířecí drápy.

Bazén s nafukovacím prstencem má výhodu snadné instalace. Na srovnaný povrch stačí položit speciální podložku nebo i starý koberec, rozložit bazén a nafouknout prstenec. Voda pak prstenec nadnáší na hladině a bazén se tak vlastně staví sám.

Bazény s nafukovacím prstencem jsou určené hlavně pro děti Bazény s nafukovacím prstencem jsou určené hlavně pro děti Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Bazén s kovovou konstrukcí a fóliovými stěnami je dobré aspoň prvně postavit s odborníkem, který vysvětlí a ukáže, jak správně vypnout a připevnit fólii.

I v tomto případě výdaje nekončí zakoupením tohoto typu bazénu. Musíte k němu pořídit

 • schůdky za zhruba 1500 Kč,
 • bazénovou síťku na odstraňování hrubých nečistot za 300 Kč,
 • krycí plachtu, která stojí od 1500 Kč výše podle velikosti bazénu.

Koupi plachty dobře zvažte: Na tytéž peníze vás přijde i solární fólie, která také chrání vodu před padajícím listím a dalšími nečistotami, ale během teplých dnů dokáže navíc vodu zdarma ohřívat a v noci či za chladnějšího počasí brání jejímu chladnutí.

Bazény do 35 000 korun

Za necelých 15 000 korun lze koupit kvalitnější fóliové bazény, které mohou být navíc buď částečně, nebo zcela zapuštěné v zemi. Oproti těm levným:

 • v zahradě neruší svým vzhledem,
 • díky velikosti a hloubce dovolují i dospělým, aby si v nich alespoň trochu zaplavali.

Bazény jsou vyrobeny ze zesíleného hlubokotažného ocelového plechu s odolnou antikorozní povrchovou úpravou. Plech je opatřen speciálním dvouvrstvým lakem. Díky nátěru s dezénem dřeva bazén na zahradě neruší ani v případě, není-li zapuštěn do země. Pevná a silná vnitřní fólie odolá velké zátěži.

Solární plachta dokáže při vyšších teplotách zadarmo ohřívat vodu a v noci nebo v ošklivém počasí br Solární plachta dokáže při vyšších teplotách zadarmo ohřívat vodu a v noci nebo v ošklivém počasí br Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Takové bazény se vyrábějí v různých velikostech, vybírat lze z oválných či kruhových tvarů. Ty první přitom stojí od 13 000 Kč výše, cena těch druhých začíná na 25 000 Kč. V této částce je zahrnuta kvalitnější písková filtrace a schůdky. Je však třeba přikoupit běžné provozní příslušenství: 

U těchto typů bazénů si lze dopřát i ohřev vody a prodloužit si tak koupací sezonu o několik měsíců. Nejlevněji přitom vyjdou solární kolektory. K ohřevu vody stačí panely o velikosti 3,6 m2, jejichž cena vychází na méně než 7000 Kč a které zajistí vodu v bazénu o 6 °C teplejší než bez nich, a to bez provozních nákladů.

Sluneční kolektory lze postavit na speciální konstrukci přímo u bazénu, můžete využít například i střechu domu nebo garáže.

Bazény do 100 000 korun

V cenovém rozmezí do 100 000 Kč je nabídka bazénů poměrně omezená, zpravidla si za tyto peníze může zájemce dopřát

Jednoduché zastřešení z vysoce odolné textilie lze používat i jako party stany Jednoduché zastřešení z vysoce odolné textilie lze používat i jako party stany Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 • velké oválné fóliové bazény z předchozí kategorie,
 • klasické velké bazény, ovšem ve výrazné mimosezonní slevové akci, protože obvykle stojí více.

Bazén lze doplnit moderním zastřešením, jehož základem je lehká trubková konstrukce z hliníkové slitiny, kterou pokrývá vysoce odolný textilní materiál. Instalace je snadná, navíc zastřešení se dá použít kdekoliv na zahradě i jako párty stan. Nejmenší zastřešení na kulaté bazény pořídíte za 20 000 Kč a vyjde mnohem levněji než to klasické polykarbonátové.

Bazény za více než 100 000 korun

Velký zapuštěný bazén se schodištěm, volitelnou hloubkou, sklonem dna, rozdělením na dětskou a plavací část lze dále vybavit osvětlením nebo třeba protiproudem pro každodenní plavání.

Cena zděných zapuštěných bazénů s protiproudem se pohybuje i kolem čtvrt milionu korun Cena zděných zapuštěných bazénů s protiproudem se pohybuje i kolem čtvrt milionu korun Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na výběr jsou i stavební materiály – od klasických betonových s fólií uvnitř přes sklolaminátové až po keramické. Některé z těchto bazénů se dodávají hotové, to znamená, že výrobce zpravidla přiveze velkou vanu a zapustí ji do země.

Tyto bazény lze doplnit například vytápěním tepelným čerpadlem, které je konstruované speciálně pro bazény a stojí asi 20 000 Kč. Pokud přidáte ještě zhruba 70 000 Kč na zastřešení, můžete si prodloužit plaveckou sezonu a bazén používat o několik měsíců déle.

Kam bazén umístit 

 • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  V blízkosti potřebujete elektřinu i zdroj vody.
  Pamatujte na místo pro filtrační systém.
  Bazén lze zabudovat i do svahu.

  Ideální je jižní či jihozápadní strana.
 • Pozor na domy a zdi, které by vodu zastiňovaly.
 • V okolí by neměly být ani listnaté stromy a křoviny, ze kterých by padalo do vody listí nebo plody.
 • Pozor na blízkost plotu a místa, kde může chybět soukromí.
 • Praktické je napojit bazén na terasu či jiný vstup do domu.

Foto archiv firem

Akční letáky