Neutrácejte zbytečně za koupený betlém! Mnohem lepší je vytvořit svůj originál. Kromě toho, že nebudete zbytečně vydávat finanční prostředky, můžete do této činnosti zapojit aktivně své děti. Jistě to ocení a vy se budete těšit z jejich milé a hravé společnosti.

Jak si vyrobit vánoční betlém se světýlky se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Asiasiowo:

Zdroj: Youtube

Betlém

Jedná se o jeden z nejkrásnějších symbolů Vánoc. Ten zcela první vytvořil v roce 1223 František z Assisi, a to v lesní jeskyňce nedaleko obce Greccio v italské Umbrii. Jednalo se o jednoduché jesličky, u nichž stál živý osel a volek. Koncem 13. století se objevil první vyřezávaný betlém v Římě a betlémy se postupně začaly objevovat ve vilách italských šlechtických rodů.    

Na našem území se objevily první jesličky díky pražským jezuitům, a to v roce 1560. Postupně pak betlémy i v kostelích dalších církevních řádů. Jejich vystavování bylo zrušeno dekretem císařovny Marie Terezie a zákaz nadále rozšířil i císař Josef II. Díky tomu se však začaly ve velkém tvořit betlémy doma, a to i z těch tehdy nejdostupnějších materiálů.

Jak si zpestřit adventní období

Kromě běžných příprav jako je pečení vánočního cukroví a přemýšlení a pořizování dárků, se můžete s dětmi odreagovat od všedních starostí. Nejprve vyběhněte společně do přírody a nasbírejte si veškerý možný materiál, který jste schopni využít. Pak stačí s dětmi občas strávit společný čas a tvořit. Vlastnoručně vytvořený betlém pod stromečkem bude jistě skvělým doplňkem celé sváteční rodinné atmosféry.

Vyrobte si vlastní betlém

Nejprve si vyrobte z nasbíraných klacíků a větviček stěny Betlémského chléva a jeho střechu. Jednoduše k sobě jednotlivé kousky slepte tavnou pistolí. Následně připravené díly nalepte ke kartonové podložce a střechu doplňte o zelené větvičky jehličnanů. Z ozdobného drátku vyrobte kometu a připevněte ji nad střechu či na její čelo.

Postavy a zvířata

Následně vyrobte jednotlivé postavy. Z kaštanů, žaludů a špejlí vytvořte Marii a Josefa. Stejně tak Ježíška, který snadno vznikne slepením dvou žaludů, které omotáte do odstřižků látky a omotáte bavlnkou. Z měděného drátku mu vyrobte a přilepte také svatozář. Ježíškovi vyrobte kolébku z kousku zeleného rouna. Oblečky vytvořte i Josefovi a Marii, kterým látkou pokryjte také hlavy a omotejte bavlnkou. Pak všem nakreslete obličej, například fixem. Nakonec jednotlivé postavy a zvířátka přilepte na podstavec z tvrdého kartonu.

A jak vyrobit ovečku

Stačí, když žaludy či kaštany obalíte bílým rounem a vytvoříte z nich tělo a hlavu. Pak k nim přilepte z tenkých větviček nožičky, a přilepte ouška. Opět dotvořte i obličej fixem.

Související články

Zdroje: www.living.iproma.cz, www.pardubice.rozhlas.cz, www.abecedazahrady.dama.cz