Bezpečnostní třídy dveří

Bezpečnostní třídy dveří určují míru zabezpečení dveří a zároveň ukazují vlastnosti dveří, díky nimž se dveře dokážou ubránit napadení ze strany zlodějů. Existuje celkem 6 bezpečnostních tříd dveří a za optimální ochranu se považují už dveře 3. bezpečnostní třídy. Za příznivou cenu v nich získáte velmi vysokou ochranu svého majetku. Nižší bezpečnostní třídy dveří nenabízejí takřka žádné bezpečnostní prvky, zatímco naopak dvě nejvyšší bezpečnostní třídy 5 a 6 (takzvané trezorové dveře) jsou pro běžnou domácnost předimenzované. Pokud byste pro svůj dům zvolili jen standardní dveře, počítejte s tím, že se dají snadno vypáčit i vysadit. Jakmile je ale doplníte bezpečnostními prvky odpovídajícími třídě 2 a 3, ke kterým se počítá například tříbodový hákový zámek, 3 pasivní čepy bránící vysazení dveří nebo 3 plynule seřiditelné závěsy, možnost, že dojde k vloupání, bude výrazně nižší.

Důležitý je i materiál dveří

I materiál a celková konstrukce dveří jsou velmi důležité pro jejich bezpečnost. Právě díky těmto dvěma hlediskům je možné snížit možnost prokopnutí dveří. Proto bývají bezpečnostní dveře nejčastěji konstruovány z kovu nebo jsou dřevěné s masivním rámem. Výplní pak bývá plná dřevotříska. Další možnou variantou jsou bezpečnostní dveře s laminovaným bezpečnostním sklem. Sklo má tloušťku 8 mm. I tato varianta zajišťuje vysokou bezpečnost. Pokud by došlo k rozbití, skleněné střepy zůstanou spojeny, zadrží je vnitřní fólie, což vylučuje nebezpečí poranění střepinami. Častou volbou bývají dveře z plechu, u nichž je překonání mnohem složitější než u dveří dřevěných. Navíc plech nereaguje na vlhkost okolního prostředí a ani na změny teplot. Pro větší estetický dojem se na plechové dveře natavují při vyšší teplotě kvalitní fólie například se vzhledem dřeva.

Jak je to se zárubněmi

Bezpečnostní dveře je nutné osadit do kovové bezpečnostní zárubně zalité betonem, aby nebylo možné dutou zárubeň například páčidlem promáčknout. Díky zalití betonem jsou pak dveře plně funkční včetně funkčnosti bezpečnostního kování. Měníte-li tedy klasické dveře za bezpečnostní, vyměňte zároveň s nimi i zárubeň. Mnozí výrobci navíc kotví zárubně svých dveří rámovými hmoždinkami, díky nimž je instalace provedena během jediného dne. Nezapomeňte, že ke dveřím patří i zárubně ve stejném barevném provedení. U kvalitního dodavatele to bude samozřejmost.

Ceny bezpečnostních dveří

Počítejte s tím, že v případě částečně prosklených dveří, nebo dveří s bočním světlíkem si vždy trochu připlatíte ve srovnání s dveřmi plnými. Výrobci bezpečnostních dveří nabízejí cenu za dveře obvykle již včetně ceny za jejich instalaci. Hliníkové dveře paří sice k těm dražším, vynikají ale svou nízkou hmotností a širokou škálou barevného provedení.

Bezpečnostní třída dveří bude zajímat vaši pojišťovnu

Stupeň zabezpečení vchodových dveří hraje nemalou roli při sjednávání pojištění nemovitosti. Čím více si ceníte svůj majetek, tím vyšší bezpečnostní třídu vašich nových dveří bude pojišťovna požadovat. Od toho se také bude odvíjet výše pojistky, kterou s pojišťovnou budete uzavírat, případně výše vyplacené pojistky při vloupání. Je tedy dobré zajímat se o tyto údaje i při výměně vstupních bezpečnostních dveří.

Nenaleťte podvodníkům

Vybrali jste dveře a nyní vybíráte firmu pro jejich dodávku? Pak se nejprve ujistěte, že firma má vámi zvolené dveře skladem. Měli byste zvolit takovou firmu, která má své obchodní zastoupení ve více městech republiky, abyste nemuseli řešit záruční nebo pozáruční servis s příliš dlouhou čekací dobou. Doporučuje se vybrat firmu, která má své zastoupení maximálně ve vzdálenosti 80 km.

Již několik let se na různých místech republiky objevují podvodníci, kteří lidem nabízejí okamžitou výměnu domovních dveří za bezpečnostní. Po namontování se však ukázalo, že dveře požadované bezpečnostní prvky nemají, certifikáty jsou falešné a cena je tudíž přemrštěná. Poslední z podobných případů řešila v polovině letošního února policie na sídlišti v Hořovicích, kde samozvaní řemeslníci vyměňovali lidem dveře označené jako bezpečnostní, ale ve skutečnosti byly zcela obyčejné.

Dvě praktické rady pro větší bezpečnost

Nezapomeňte, že případné zloděje mohou spolehlivě odradit od vloupání do vašeho domu kamery nainstalované v blízkosti vstupních dveří, nebo elektronické zabezpečení vstupních dveří.

Dobrou volbou pro vaši bezpečnost je instalace digitálního kukátka do vchodových dveří. Tento druh kukátka přenáší záznam pohybu za dveřmi na malý monitor nainstalovaný na vnitřní stranu dveří.