Ke dveřím, kterým se zloději vyhýbají, patří celý komplet: tedy nejen dveřní křídla s ocelovou výztuhou, ale rovněž bytelné zárubně, závěsy a zámky. Jde o to, aby zárubně nešly roztáhnout heverem a závěsy, ocelové profily a další technické prvky zabránily vysazení dveří.

Dveřní křídla mají být zavěšena na třech místech. Závěsy musí být pevně ukotveny jak v desce dveří, tak v zárubni. Krátké vruty nestačí.

Důležité jsou kovové výztuhy a oplechování, tedy zpevnění proti prolomení dveří. A samozřejmě kvalitní bezpečnostní zámek.

Mechanické zábrany nejsou zbytečné ani v době elektroniky. Většina bytových zlodějů si nevybírá byt náhodně, často testují odolnost dveří úderem či kopancem, aby zjistili, jak je vchod zabezpečený. Bytelné dveře lupiče odrazují.

Čím vyšší číslo, tím bezpečnější dveře

Výrobce by měl dveře označit certifikovanou kategorií bezpečnosti. Používá se šestistupňové dělení bezpečnostních kategorií.

Kvalitní ochranu bytu představují dveře již v kategorii 3 nebo spíše 4. Vyšší kategorie se obvykle využívají pro obchody a banky.

Vyplatí se doklad o kategorii bezpečnosti překontrolovat a ujistit se, že je vystaven na daný typ dveří. Z údajů musí být jasné, čemu dveře odolají.

Dobrou pomůckou mohou být bezpečnostní doporučení Ministerstva vnitra ČR. Najdete zde také pravidelně aktualizované seznamy certifikovaných výrobků používaných pro mechanické i elektronické zabezpečení bytu či domu, například seznam oken, dveří a vrat certifikovaných v roce 2008 pro čtvrtou bezpečnostní třídu.

Montáž

Samotný certifikovaný výrobek však nestačí. Stejně důležitá je správná montáž. Pečlivě vybírejte firmu, která vám bude dveře montovat. Měli byste mít jistotu, že dodrží technologii montáže a neznehodnotí stupeň zabezpečení.

Jak poznat dobrou firmu?

  • předkládá všechny potřebné atesty bez vyzvání
  • má konzultace zdarma l cena není výjimečně nízká
  • nabídku předloží v několika bezpečnostních i cenových variantách
  • může předložit dostatek referencí, protože funguje na trhu delší dobu
  • nabízí služby 24 hodin denně

U starších bytů si většina lidí nepořizuje nové bezpečnostní dveře, ale takzvané přídavné. Ty se montují na dveře původní. Z vnitřní strany přibude konstrukce z ocelového rámu a oplechování dvou- až třímilimetrovým plechem. Vše se pak většinou zakrývá dveřními kazetami nebo koženkovým pláštěm.

Nové pancéřované bezpečnostní dveře jsou další kategorií. Majitelé si k nim často pořizují bezpečnostní zárubně ze silných svařených pásů nebo profilovaných ocelových rámů.

Bezpečnostní dveře této kategorie bývají výrazně těžší než tzv. přídavné. Ty mívají kolem 40 kilogramů, pancéřované 60 až 100 kilogramů, proto je nelze použít všude.

Dodací lhůty se běžně pohybují kolem pěti až deseti pracovních dnů, někdy i více. Nečekejte proto například na období před dovolenými, to mají prodejci bezpečnostních dveří nejvíce napilno. Některé firmy dodají dveře i do 24 hodin, ale samozřejmě za příplatek.

Zámky, vložky, kování

Také zámky a cylindrické vložky se podobně jako dveře rozdělují do bezpečnostních kategorií. Musí odolat násilí a vrtání a být opatřen bezpečnostní cylindrickou vložkou nebo klíčem takzvaného trezorového typu (motýlkovým). Musí být zvenčí chráněn kováním neboli štítem − takže žádné bakelitové či plechové štíty!

Vložka zámku také nesmí z kování vyčnívat, protože by mohla být vylomena.

Vedle odemykacího mechanismu tvoří nejdůležitější část zámku závora. Musí být masivní a dostatečně široká, aby chránila zámek i zárubeň.

Nejčastěji se u nás používají zámky s takzvanou profilovou cylindrickou vložkou. Mají stavítka ve tvaru válečků, kotoučků nebo kuliček blokující válec proti otočení.

Vedle těchto typů s kovovými stavítky se používají i cylindrické vložky fungující na principu magnetu, existují i kombinace obou systémů.

Pro rodiny s malými dětmi, kde se klíče ztrácejí častěji, se vyplatí tzv. semaforový systém. K vložce dostanete tři sady klíčů s různým kódovým uspořádáním. Když ztratíte klíč z jedné sady, stačí vložit klíč z druhé a vložka se sama překóduje.

Pro dvoukřídlé dveře je rozvorový systém nejvhodnější, protože brání vyháčkování a rozlomení křídel. Vedle opancéřování je lze vybavit i příčnou závorou.

Odborníci při výběru zámků doporučují zejména takzvaný rozvorový systém, kde čepy po otočení klíčem sjíždějí pomocí táhel ve třech, pěti i devíti bodech do speciálních úchytů mimo zárubeň. Pořídíte je kolem tří až dvanácti tisíc korun včetně montáže.

Nelitujte peněz ani za přídavný zámek, k němuž lze pořídit takzvaný vymezovač štěrbiny pootevřených dveří. Jde o krabicový zámek s řetízkem nebo výsuvný zámek s kovovým vymezovačem.

Jednoduchou mechanickou záležitost představuje dveřní zastavovač − klín, který se lepí na dveře. V případě potřeby posunete klín nohou mezi podlahu a dveře, které se tak zablokují. Čím více by se nevítaný host opíral do dveří, tím by odpor klínu byl větší.

Užitečné jsou i drobné maličkosti jako například panoramatické kukátko. Kvalitní výrobek, který má zorný úhel až 200 stupňů (což stačí i na to, abyste viděli člověka přikrčeného pod kukátkem), pořídíte již za 200 Kč.

Tip pro pojištění

Vždy se může stát, že se k vám zloději dostanou. Proto potřebujete pojistku. Měli byste ji však sjednávat na takzvanou novou hodnotu. Jinak za tři roky starý počítač nedostanete téměř nic. Smlouvu se vyplatí průběžně navyšovat, abyste v případě vykradení nebyli podpojištěni. Pro starožitnosti, šperky a drahou elektroniku se vyplatí uzavřít doplňkové pojištění.

Foto archiv