Bezpečnostní fólie zamezí vysypání skla
Zdroj: NEXT / Foto

Bezpečnostní fólie na sklo chrání před zloději i úlomky skla

Potřebujete zabezpečit skleněné výplně oken či dveří před zloději nebo rozbitím? Jednoduché a finančně dostupné řešení nabízejí ochranné fólie na sklo, snadno s jejich pomocí zvýšíte zabezpečení bytových objektů a ochráníte členy domácnosti před úrazem.

Sklo jako materiál má spoustu skvělých vlastností, je tvrdé, odolné, ale zároveň také křehké. Právě proto jsou okna či prosklené dveře vyhledávaným místem pro vstup zlodějů do domu či bytu. Nalepením bezpečnostních fólií výrazně zvýšíte zajištění objektů proti vloupání. Ochranné fólie navíc chrání skleněné plochy jak v exteriéru tak v interiéru před poškozením a zabraňují zraněním vzniklých z úlomků náhodně rozbitého skla.

Bezpečnostní fólie zamezí vysypání skla Bezpečnostní fólie zamezí vysypání skla Zdroj: NEXT / Foto

Za sklem jako za mříží

Výhodou fólií je jejich snadná instalace a široká škála využití. Bezpečností fólie se obvykle umísťují na klasická okna či balkonové dveře, hodí se i na francouzská okna nebo na skla zimní zahrady. V prvním řadě snižují riziko vykradení a chrání před zloději, protože ztěžují rozbití skla, které se nevysype z rámu, pouze utvoří tzv. pavučinu. I poté drží sklo pohromadě a znesnadňuje nezvaným návštěvníkům vstup. Proto je instalace fólií jedním z možných způsobů zabezpečení domu, který doporučují a uznávají i pojišťovny. Použití bezpečnostních folií má smysl také v interiéru, zejména v domácnostech s malými dětmi nebo zvířecími mazlíčky. Při náhodném nárazu nehrozí rozbití skla a následné poranění střepy. Podobným způsobem lze ochránit nejen okna a dveře, ale i další rizikové kusy zařízení, například skleněné stoly, vitríny skříní, zrcadla, skleněné sprchové zástěny.

Absenci střepů ocení hlavně rodiče s malými dětmi Absenci střepů ocení hlavně rodiče s malými dětmi Zdroj: NEXT / Foto

Za odolnější fólie si připlatíte

Výběr fólie se odvíjí od jejího účelu, čím vyšší stupeň odolnosti tím vyšší náklady. Před nákupem tedy zvažte potenciální riziko rozbití jednotlivých ploch, abyste zvolili správný poměr mezi pořizovací cenou a výsledným efektem zabezpečení. Slibovanou odolnost a ochranu spolehlivě zajistí atestované fólie, které jsou rozděleny do kategorií odolnosti podle normy ČSN EN 356. Ta předepisuje zkoušku mechanické odolnosti bezpečnostní fólie přesně daným postupem v laboratoři a rozděluje je do několika kategorií.

Pro bytové objekty se nejčastěji používají fólie z nejnižších kategorií P1A a P2A o tloušťce 0,1-0,3 mm. Pokud potřebujete ochranu, která znesnadní vstup nepovolaných osob do domu a zamezí prohození cizích předmětů, instalujte bezpečnostní fólii v kategorii P2A v ceně přibližně 1400 Kč/m2. Zajistíte si bezpečný spánek v noci a nerozhodí vás ani fotbalový míč kopnutý nesprávným směrem, až si budou vaše děti hrát na zahradě. Na plochy, kde hrozí rozbití skla a následné poranění, tedy například interiérové dveře, prosklený nábytek, různá zrcadla, interiérová skla, zábradlí, knihovny apod., si vystačíte s fólií o nižší tloušťce. Spolehlivou ochranu vám v tomto případě zaručí i fólie o tloušťce 0,1 mm. Cena za m2 se pro takové řešení pohybuje kolem 1000 korun. Jestli váháte jakou zvolit kategorii odolnosti, můžete se obrátit na profesionální instalační firmy, které poskytují bezplatnou konzultaci.

Instalace bezpečnostní fólie Instalace bezpečnostní fólie Zdroj: NEXT / Foto

Rychlá instalace

Skvělé na použití bezpečnostních fólií je, že umožňují instalaci bezpečnostního prvku bez nutnosti stavebních a konstrukčních úprav. Tam, kde byste kvůli budování mříží museli bourat a přestavovat, vystačíte s jednoduchou úpravou stávajícího zasklení pomocí bezpečnostní fólie. Oproti mřížím také nic neruší pohled přes sklo, fólie pouze mechanicky zpevňuje prosklení, ale vizuální vzhled okna zůstává stejný. Instalace se provádí z vnitřní strany zasklení pomocí speciálních stěrek. Nalepit ji sice můžete svépomocí, ale pokud nemáte zkušenost a praxi je nejlepší se obrátit na profesionály. Povrch fólie je opatřen ochrannou vrstvou proti poškrábání. Čištění a údržba okna s fólií je obdobná jako klasické skleněné výplně, nevhodné je pouze použití drátěnek, tvrdých kartáčů a abrazivních čistících přípravků.

Akční letáky