Stalo se vám někdy, že jste pokojně zalévali květiny a nejednou jste si všimli nevábně vypadající bílé vrstvy v hlíně? Jedná se o bílou plíseň. Nedejte se zmást názvem, bílý povlak se totiž nemusí umístit pouze na hlíně, ale může napadnout i vnitřek vaší květiny. Tam už ale bude mít černou barvu. Jakmile bílou plíseň objevíte, rozhodně na nic nečekejte a jednejte. Čím později začnete tento problém řešit, tím hůř se vám bude dostávat pryč. Myslete hlavně na své zdraví, když se jedná o pokojové rostliny. Plíseň se totiž vstřebá a vy tak dýcháte její výpary, což není zdraví prospěšné. Ale již dostatečným větráním toto riziko omezíte, jelikož plísně se usazují zejména na vlhkých místech.

Návod jak odstranit bílou plíseň z květináče najdete v tomto videu na Youtube na kanále Botanical Brunette:

Zdroj: Youtube

Jak plíseň poznáte

Záleží samozřejmě na tom, jak se plíseň už rozlezla a jaký druh květiny postihla. Proto samotné rozeznávání plísně od jiné choroby postihující květiny může být velký oříšek. Může vypadat různě, může mít jinou barvu. Jak tedy vypadá bílá plíseň?

Ve většině případů se projevuje jako šedý povlak na hlíně v květináči, ale i na ovoci či zelenině. Pokud necháte tento nepěkně vyhlížející povlak v květináči až moc dlouho, rozšíří se a napadne všechny části vaší pokojovky. Ideální je plíseň zastavit než se dostane k poupatům, jelikož ta by pak nevykvetla.

Jak se bílé plísně v květináčích zbavit

Existuje mnoho způsobů. Jelikož vzniká právě kvůli vlhkosti, doporučuje se hodně větrat, hlavně pokud máte v pokoji teplo. Plíseň může napadnout rostliny například i tehdy, když jsou slabší a to bývají hlavně při přesazení nebo poranění, nebo když se o ně nedostatečně staráte. Proto věnujte svým rostlinkám dostatek pozornosti, dostatečně je zalévejte, dopřávejte jim dostatek všeho, co potřebují.

Na plíseň pomůže skořice

Pokud však opravdu nedokážete plísni zabránit, zde jsou způsoby, jak se jí zbavit. První je ji zlikvidovat ručně. Vemte do ruky lopatku a odeberte vrchní vrstvu hlíny, kde se plíseň utvořila. Rostlinu pak několik dní nezalévejte, aby hlína proschla. Pokud byla vaše pokojovka napadena hlouběji, ideálně ji přesaďte do nové hlíny.

Pokud si s plísní nechcete poradit ručně, stačí velice jednoduchý trik. Posypte ji skořicí. Vrchní vrstvu odhrňte a čerstvou hlínu následně posypejte tenkou vrstvou mleté skořice. Ta má totiž skvělou schopnost, a to, že působí jako přírodní fungicid, který zabraňuje dalšímu rozšiřování plísní. V případě potřeby proces zopakujte.

Související články

Zdroje: www.ctidoma.cz, institutzdravehobydleni.cz