Něžné bílé květy vybraných druhů pokojových rostlin dokážou navodit sváteční atmosféru do našich domovů stejně dobře jako jiné dekorace a výzdoba. Zkuste vsadit letos na ně a uvidíte, že ta pravá vánoční atmosféra nepřichází jen s vonícím vánočním stromečkem.

Azalky

Tradičními květinovými ozdobami našich pokojů v chladných měsících roku jsou azalky (Rhododendron simsii). Díky obrovskému množství kvítků různých barev včetně bílé, jsou doslova pastvou pro oči.

Nejsou ani tak choulostivé, jak by se na první pohled možná zdálo. Jedná se sice o vyšlechtěné hybridy, ale jejich rostlinní předkové jim dali odolný základ. Azalky totiž pocházejí z vysoko položených horských oblastí východní Asie. Právě tam je horské klima vybavilo vysokou odolností.

Zakoupíte-li si azalku nyní v prosinci, nesmíte se dopustit zásadní chyby: postavit ji do vyhřáté místnosti. To by mělo za následek rychlé uvadnutí květů a opadání poupat. Ideální teplota v místnosti by měla být mezi 12-15 °C. Vhodné místo je pro ni spíše na světlé chodbě nebo kryté terase, zimní zahradě nebo na schodišti. V tomto případě se výrazně zvýší šance, že azalka bude krásně nakvétat dalšími květy a poupata neopadají. Umístění azalky je zároveň nejvhodnější na světlém místě.

Azalky v bytech s ústředním topením často trpí vysycháním. Lepší službu než vydatná zálivka jim však udělá, postavíte-li je na misku s oblázky. Vodu lijte vždy do misky. Kořenový systém rostliny si sám nasaje tolik vody, kolik potřebuje. Pro rosení i pro zálivku používejte vodu měkkou odstátou. Azalky mají totiž v oblibě kyselou půdu, a proto jim vápenitá tvrdá voda z kohoutku škodí. Rosit se mohou ale pouze listy, nikoli květy. Dalším tipem na to, jak zabránit vysychání azalky, je obalit květináč mechem. Obalení zabrání nadměrnému odpařování vody ze substrátu. Tato zajímavá dekorace bude v období Vánoc krásnou a dobře vypadající aranží, která upoutá každého na první pohled. Sytě zelený mech vytvoří příjemný kontrast k něžně bílým květům azalky.

Bramboříky

Doma bramboříky (Cyclamen) nejprve aklimatizujeme a necháme je po příchodu v chladnější místnosti, aby neprodělaly tepelný šok. Zde přivyknou změně klimatu. Takto uchované rostliny můžeme později přemístit na jejich stálé stanoviště v bytě.

Brambořík se pěstuje většinou jako sezonní dárková květina. Půvabná zimní aranžmá vytváří červeně a bíle kvetoucí bramboříky. Jejich celkový dojem podtrhnou pochopitelně i vhodně zvolené obaly na květináče. Běžně lze pořídit až tři velikosti bramboříků: mini, midi a maxi. Každý si tak může vybrat nejen z odlišně velkých, ale i různě zbarvených rostlin.

Zajímavě tvarované květy lze použít i řezané do vánočních květinových dekorací, například na výrobu věnce. Květy bílých bramboříků stačí proplést s břečťanovými listy a společně položit na plochý ozdobný talíř. Půvabně budou vypadat i na misce v kontrastní barvě. Velmi zajímavě a netradičně působí řezané květy sněhobílého bramboříku ve dvou až třech stejných průhledných vázičkách vedle sebe. Mezi květy vložte kusy loupané kůry.

Bramboříkům prospívá chladné polostinné místo, kde se teplota pohybuje v rozmezí 13-18 °C. Pokud rostlině žloutnou a opadávají listy, je to signál, že je brambořík na příliš teplém místě. Volte spodní zálivkou. Nikdy však nenechejte stát vodu v misce nebo obalu. Přebytečnou vodu vždy co nejdříve vylijte. Zálivkovou vodu nelijte nikdy přímo na hlízu, to by způsobilo její hnilobu.

Pokud má rostlina poupata a květy, přidáme do zálivkové vody jednou za čtrnáct dní tekuté hnojivo určené pro kvetoucí rostliny. Zvadlé květy pravidelně odstraňujeme. Odstranění provádíme i se stopkou tak, že ji od hlízy odkroutíme.

Kamélie

Je třeba si uvědomit, že kamélie (Camellia) nejsou pokojové rostliny, ačkoli tak často bývají označovány. Při nižší vzdušné vlhkosti a za vyšších teplot jejich baculatá poupata, nasazená již v létě, opadávají.

Kamélie vykvétají od konce října a kvetou až do jara. Nádherné květy nesené nad větvičkami s tmavě zelenými kožovitými listy nás potěší nejrůznějšími barvami. Od bílé přes růžovou, červenou až po žíhané varianty. Kamélie nesnáší průvan a změnu stanoviště.

Vánoční kaktus

Vánoční kaktusy (Schlumbergera) nám mohou rovněž nabídnout své varianty s bílými květy. Rozhodneme-li se pro jejich nákup, měli bychom vědět, že rostliny nesmí stát v průvanu, s květináčem by se nemělo hýbat a je možné jej bez obav na zimu umístit na jižním okně. Změnou světelných podmínek jsou schlumbergery vystaveny stresu a mohly by shodit všechny květy i poupata. Jsou vhodné pro místnosti, kde nekolísá teplota. Vyhovuje jim stálá teplota okolo 20 °C.

Hvězdník

Při výzdobě vánočního interiéru živými květy by neměl chybět ani hvězdník (Amaryllis). Obrovské květy nádherného tvaru nás těší opravdu dlouhou dobu, a to ať jsou pěstovány v květníku nebo umístěny ve váze jako řezané rostliny. Proto se často stávají součástí svátečních dárkových kytic, ale i vánočních aranžmá.

Gardenie

Sezónou kvetení gardenie (Gardenia) je zima. Lesklé tmavé listy této rostliny tvoří perfektní podklad pro okouzlující velké dekorativní květy. Jejich jasmínová vůně je dalším bonusem, který nám tyto zimní krásky mohou nabídnout. Podmínkou pevných a krásných květů je vyšší vzdušná vlhkost.

Uchvátila vás bílá barva květů těchto nádherných rostlin? Pak je nejvyšší čas vyrazit na nákup do nejbližšího květinářství, ideálně však za bezmrazého počasí.