Podle odhadů existuje 4000 druhů švábů a zhruba čtyřicítka z nich je považovaná za škůdce. Na našem území patří mezi „matadory“ tohoto kmene rus domácí a šváb obecný. Jak je od sebe rozeznáte? Rus domácí je na rozdíl od svého „parťáka“ švába obecného, drobek.
Měří zhruba 10 – 15 milimetrů a má menší podlouhlé štíhlé tělo. Když se na něj zadíváte, zjistíte, že je vlastně hnědý až žlutohnědý a místy až průhledný. Přestože má křídla, létat neumí. Jeho doménou je šplhání po hladkých površích, které zvládá s šikovností artisty.
Možná právě proto bývá častou „škodnou“ v domácnostech. Jeho apetýt je nekonečný. Nepohrdne papírem, kůží, zbytky, drobnými živočichy, ale ani různými výměšky.
Autor videa Staledobri Staledobri vám ukáže, jak se pěstuje a suší bobkový list. Více na kanále YouTube.com
Černý velikán
Proti tomu je šváb obecný pořádná persona. Je černý až tmavěhnědý, měří 21 – 28 milimetrů a jeho váha se pohybuje kolem 1 gramu. Hned na první pohled vám upoutají jeho vyvinuté chlupaté nožky a výrazná tykadla.
Tento „macek“ preferuje chladnější a vlhčí prostředí s teplotou 20 do 29 °C. Často se vyskytuje na místech, kde jsou odpadky, špína, kanalizace… Jeho typickým znakem je zatuchlý pach, který vylučuje při komunikaci se svými soukmenovci.
Šváby zvládnete i bez chemie
Na švábech je nepříjemné najen to, jak vypadají, ale hlavně exkrementy, které po sobě zanechávají… Tyto „drobné“ značky mohou být plné infekce. Na trhu je spousta chemických preparátů, které hmyz zabíjí. Ale pokud máte doma děti či domácí mazlíčky, zkuste se se šváby „poprat“ přírodním způsobem. Jak?
Vsaďte na bobkový list
Toto koření sice vaši partu švábů nezabije, ale odpudí. Hmyz totiž nesnáší silnou vůni koření a prchá… Využijte toho a nalámejte bobkový list na co nejmenší kousíčky. Drť pak nasypte do míst, kde se nezbedná parta švábů co nejvíce vyskytuje.
Ať už jde o špajz (a další skladovací prostory), kolem stěn a tmavých rohů… Uvidíte, že hmyz okamžitě vezme nohy na ramena… Bobkový list si uchovává své nezaměnitelná aroma velmi dlouho. Čas od času ale drť vyměňte, aby hmyz neměl v úmyslu se vracet.
Co ještě funguje: Jedlá soda
Další přírodní zbraní proti švábům je jedlá soda. Stačí ji smíchat v misce s trochou vody a cukru. Vzniklým roztokem pak potřísněte místa, kde se hmyz nejčastěji shlukuje. Tento kokejl je pro šváby doslova smrtící. Stačí, když ho ochutnají a je po všem…