Brambory jsou hodnotná zelenina

Brambory jsou klasickou přílohou mnoha obměn, díky čemuž jsou rozhodně nejobvyklejší zeleninou, kterou konzumujeme. Není však zelenina jako zelenina a většina z nás by nepřirovnávala smažené brambůrky k zelenému salátu, protože i na úpravě záleží. Nicméně brambory vařené, pečené i smažené jsou rozhodně známé a hojně konzumované po celém širém světě. Brambory jsou rozhodně zdravé, obsahují hodně vlákniny, ale také antioxidantů a vitamínů. Nejpřínosnější je konzumace vychlazených brambor, které obsahují již přeměněné škroby.

Brambory do lednice nepatří

O tom, že je nevhodné skladovat brambory v lednici, jste nejspíš už slyšeli. Nejčastějším zmiňovaným důvodem, proč je skladování v lednici nevhodné, je jejich rychlejší kažení. Ač je prostředí v lednici chladné a tmavé, bohužel je také vlhké. To přispívá k urychlení hnilobných procesů. Ale nejen tyto změny by nás měly zajímat.

Proč je skladování v lednici nevhodné?

Dalším a velmi významným problémem pojícím se se skladováním brambor v lednici je fakt, že se během takového uskladnění v bramborách zvýší podíl cukrů, které jsou později přeměněny na akrylamid. Tato látka se začala sledovat v potravinách teprve nedávno, respektive v roce 2002. Tehdy byl zjištěn vysoký obsah této látky ve smažených pokrmech z brambor. Akrylamid se běžně vyskytuje v některých potravinách, ale i v případě této látky jde především o její množství.

Výsledek může být karcinogenní

Uskladnění brambor v lednici a následné smažení, kombinuje nejlepší možné podmínky pro vysoký obsah akrylamidu v bramborách. Nové poznatky v tomto oboru naznačují, že akrylamid přímo souvisí nejen s neurotoxickými účinky, ale také by mohl být karcinogenní. I když brambory obsahují velké množství antioxidantů, jejich nevhodné skladování a úprava z nich naopak učiní potravinu vyloženě nevhodnou. Rizikovými potravinami jsou konkrétně lupínky a hranolky.
Vyhněte se zbytečným chybám a brambory do lednice nedávejte.

Související články

Zdroje: www.thehealthy.com, www.healthline.com, www.cs.wikipedia.org