Každý pěstitel orchidejí je rád, když se může těšit z rostliny se zdravými a lesklými listy a pravidelně se opakujícím kvetením s mnoha elegantními květy. V čem tkví tajemství úspěšného pěstování orchidejí?

Samozřejmě ve správné péči, vhodných podmínkách k životu a podstatnou roli hraje i náležité hnojení. Právě k tomu vám velice snadno pomohou domácí přírodní hnojiva. Z čeho všeho si je můžete jednoduše a rychle vyrobit?

Inspirovat se můžete na videu zde:

Zdroj: Youtube

Dopřejte orchidejím ty správné živiny

Pokud chcete mít orchidej dlouhodobě ve skvělé kondici, dbejte nejen na její správné umístění a zálivku, ale také květinu „nadopujte“ odpovídající výživou. Zhruba do každé třetí až čtvrté zálivky zkuste přidat hnojivo, které si sami vyrobíte z běžně dostupných potravin. Některé totiž obsahují látky, které jsou této rostlině velice prospěšné.

Brzy se dozvíte, které to jsou. Obsahují totiž prospěšný dusík, který pomáhá ke správnému vývoji nejen listů, ale i stonků a výhonků s květy. Zajistí i důležitý přísun fosforu, který správně vyživí kořenový systém. Další důležitou složkou je draslík, který pomáhá orchidejím vytvořit bohaté květy.

Brambory fungují jako skvělý životabudič

Brambory jsou velmi bohaté na draslík a obsahují i jisté množství fosforu. Tyto minerální látky podporují jak kvetení, tak samotný růst rostliny. Máme pro vás hned několik tipů, jak lze tuto zeleninu k hnojení využít.

Využijte bramborovou dužinu

Výživné hnojivo si můžete jednoduše vyrobit ze syrové brambory. Rozmixujte asi 20 g brambory s 500 ml studené vody a následně roztok přeceďte přes sítko či plátýnko. Nalijte ho do rozprašovače a aplikujte na celou orchidej, tedy listy, vyčnívající kořeny a stonky. Hnojte tak 2 x do měsíce.

Voda z bramborových slupek

Nevyhazujte slupky z brambor a využijte je pro orchidej. Stačí smíchat vodu z uvařených bramborových slupek s vodou v poměru 1:1 a tuto tekutinu pravidelně používat namísto zálivky. Brzy se jistě dočkáte záplavy krásných květů.

Voda z vařených brambor

Pokud si budete vařit jako přílohu k obědu či večeři brambory, vodu opět zužitkujte jako účinné hnojivo. Je plná minerálních látek a užitečného škrobu. Jen vodu nesolte, to by květině ublížilo. Tento druh hnojiva používejte jednou za 3 týdny.

Skvěle funguje i rýžová voda

Orchideje milují i vodu z hnědé rýže. Po uvaření v ní zůstane velké množství prospěšných vitamínů a minerálů, například thiamin, riboflavin, niacin nebo kyselina listová. Do květináče přilijte vždy jednou za 14 dní dvě polévkové lžíce výluhu, který by měl být pokojové teploty.

Zkuste i mléčný doping

Orchidejím velice prospívá i mléko, protože obsahuje značnou dávku dusíku, draslíku, hořčíku a vápníku. Smíchejte 1/4 l mléka s 1 l vody a používejte jako zálivku stejně jako v předchozích případech.

Zdroje: www.hobby.instory.cz, www.chalupari-zahradkari.cz, www.bydlimeutulne.cz