Břečťan je nenáročná rostlina, na níž můžete narazit jak ve volné přírodě, tak i na mnoha zahradách. Přestože je jedovatý, je známý i pro své léčivé účinky, a navíc dokáže díky svým izolačním schopnostem snížit i náklady na vytápění. Jak břečťan pěstovat a využít jeho výhod, které nabízí?

Chcete se dozvědět o břečťanu a jeho množení více? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Ms. Kvítek:

Zdroj: Youtube

Břečťan popínavý neboli Hedera helix

Jedná se o stálezelenou popínavou rostlinu, která svým původem pochází z Evropy a západní Asie, ale byla zavlečená do více oblastí světa a dnes se vyskytuje i v Austrálii či v Severní nebo Jižní Americe. Má lesklé, tmavě zelené kožovité listy s výrazným žilkováním, které bývají ve tvaru srdce nebo laločnaté. Břečťan je velmi odolný a ke svému růstu toho moc nevyžaduje.

Květy mívá až několik let po výsadbě a od konce srpna až do začátku prosince vykvétá zelenožlutými, drobnými kvítky s pěti okvětními lístky. Jsou plné nektaru, a tak na zahradu přitahuje včely, čmeláky a některé druhy motýlů. Stejně tak břečťan nabízí útočiště pro různé druhy ptáků, což podporuje biodiverzitu. Břečťan je vytrvalá a mrazuvzdorná rostlina, je popínavá i půdopokryvná a je známá svým obrovským kořenovým systémem, který jí poskytuje dostatek vláhy téměř na jakémkoliv místě, kde roste.

Břečťan jako tepelný izolant

Břečťan roste nejen po stromech, které dokáže dokonale pokrýt, ale stejně tak po plotech i zdech. S přehledem dokáže obrůst i celé domy. Slouží pak během zimy jako velmi účinná přírodní izolace a chrání interiér před únikem tepla a vstupu chladného vzduchu. V létě se naopak jedná o výbornou izolaci před nadměrným horkem. Stejně tak je tato popínavka i účinnou ochranou fasády před prudkými dešti. Z těchto důvodů je velmi oblíbený především ve Velké Británii, kde se bez břečťanu obejde jen málokteré venkovské sídlo.

Čistí okolní ovzduší

Listy pnoucího břečťanu navíc v okolí domu odpařují vodu, čímž zvlhčují a okysličují vzduch. Stejně tak dokáží pohlcovat prach a další nečistoty, a tak se vám do bytu při větrání dostane mnohem čistší a zdravější vzduch.

Co břečťan potřebuje k dobrému růstu

Jak již bylo řečeno, břečťan je vlastně dost nenáročný. Preferuje stín nebo polostín, ale snese i mírnou dávku slunečních paprsků. Stejně tak je rostlina nenáročná na typ půdy, ale nejlépe se jí daří v dobře propustné a mírně vlhké půdě. Břečťanu prospívá během vegetační doby mírná zálivka, kterou je v zimě dobré omezit. Je však poměrně citlivý na přemokření. Vyhovuje mu mírně vlhká půda.

Břečťan je jedovatý, ale i léčivý

Břečťan je jedovatá rostlina, a to hlavně jeho zelené až modrofialové plody. Vyvolávají zvracení a průjem, ale při požití malého množství se není čeho bát, pomůže například živočišné uhlí. Stejně tak je tato rostlina uznávaná pro své léčivé schopnosti, kdy se využívají především jeho jarní listy. Obsahují významné saponiny a flavonoidy, mají protizánětlivé účinky, pomáhají na odhlenění a při zevním použití působí fungicidně.

Zdroje: www.living.iprima.cz, www.zelenadomacnost.com, www.topinspirace.cz