Odborníci zdůrazňují potřebu vybavit byt promyšleným systémem hlavních a místních svítidel tak, aby vznikla tzv. světelná pohoda, a to s možností měnit její chrakter podle aktuálního účelu.

Například regulovatelná intenzita zajímavých zákoutí bytu dokáže ladit s večeří u plně nasvíceného stolu i s posezením u sklenky vína.

O lustru a stropu

Lustr by nikdy neměl zůstat jediným druhem osvětlení v místnosti, a to jakékoliv. Nepříliš praktické bývá jeho umístění ve středu místnosti – co když budete potřebovat posunout stůl? Máte-li lustr vázaný na stropní vývod, zvoltealespoň takový, který budete moci podle potřeby stáčet či ohýbat.

Další řešení představují stropní nízkonapěťové lišty, které lze podle potřeby tvarovat. Do lišty pak zasunete tolik reflektorů, kolik potřebujete, zároveň jejich světlo nasměrujete, kam potřebujete. Stropní lišty se osvědčují zejména v rodinách, kde se neustále přestavuje nábytek. Fungují totiž jako jedna velká zásuvka na stropě. Na lišty lze podle typu umístit různé zdroje: žárovky, halogeny, zářivky, diody.

Světlo z lustru by nemělo směřovat jen dolů. Zvlášť nepříjemné bývá toto řešení v pokoji s nízkým stropem – můžete mít pocit, že na vás tmavý strop padá, výrazně se tak opticky snižuje výška místnosti.

Také v místnostech s výškou přes 3,5 m se doporučuje přidat k lustru, jehož světlo směřuje jen dolů, nějaký ten lux na strop. Výsledný dojem je pak mnohem příjemnější.

Strop opticky zvýší mírně podvěšené svítidlo, které vedle světla směřujícího dolů osvětluje nepřímo i strop. Počítejte ovšem s tím, že asi jednu třetinu energie, potřebnou na osvětlení stropu, pohltí odrazná plocha.

Koule, krychle, jehlan

A jaký lustr zvolit? Záleží na vašem vkusu, částce, kterou jste ochotni vydat, a na prostředí, které potřebujete osvítit. Módní jsou jednoduché geometrické tvary – koule, krychle, jehlan, čtverec či obdélník.

Vedle skla se na stínidla používá také papír. Ten se však špatně udržuje, občas se potrhá. A tak ho často nahrazuje plast, který lze osprchovat a umýt. Oceníte ho hlavně v dětském pokoji, protože současná plastová stínítka bývají téměř nerozbitná.

Nejlepší je kombinace různých zdrojů

Takzvané úsporné zářivky jsou dražší než běžné, ale také ony procházejí technickým vývojem, ceny, životnost, výdrž svítivosti i nabídka odstínů jsou přijatelnější než kdysi.

Úsporné zdoje patří tam, kde se dlouho svítí – do kuchyně, jídelny, obývacího pokoje.

Při výběru vhodných typů svítidel do jednotlivých místností zvažte čtyři faktory:

  • styl zařízení,
  • velikost místnosti,
  • účel osvětlení
  • finance.

V bytě by měla být k dispozici různá svítidla:

  • závěsná,
  • nástěnná,
  • stojací.

Poslední dva typy by měly být opatřeny reostaty, aby bylo možné měnit intenzitu osvětlení. Silné světlo by měly nabízet pracovní lampy na stolech.

Osvětlení pracovní plochy by mělo doplňovat osvětlení ostatní části místnosti. Jinak vznikne ostrý kontrast mezi nasvětlenou plochou stolu a tmavým zbytkem pokoje, který unavuje zrak, snižuje pracovní výkonnost, únava může přivodit bolest hlavy, malátnost. Dobrá pracovní lampa by měla mít velký rozsah pohybu, snadné ovládání a případně i otočné stínítko.

K počítači použijte kombinaci přímého a nepřímého osvětlení, to znamená lustr, který bude svítít nahoru i dolů, ale nebude se odrážet na monitoru. Další svítidlo by mělo nasvítit klávesnici počítače.

Pozor na čísla!

Při nákupu zářivkového zdroje je dobré rozumět typovému označení. Například trojčíslí 827 prozrazuje tzv. index barevného podání vyšší než 80, další dvojice čísel značí teplotu chromatičnosti, tady 2700 K; jde o teplejší (červenější) barvu světla, která se hodí pro intimní osvětlení. To platí obecně do hranice 3000 K, tedy třeba i pro zářivky s označením 830.

Na pracovní stůl je vhodnější neutrální až studené světlo, tedy s teplotou chromatičnosti 4000 až 6500 K, s označením například 840, 854 či 865.

Hit zvaný dioda

Hitem poslední doby se stala dioda s označením LED, které vzniklo z anglického Light Emitting Diode neboli světlo vyzařující dioda. Na rozdíl od jiných dokáže tento zdroj světla využít spotřebovanou energii velmi účinně.

Omezením je však jejich výkon, a to kvůli nutnosti ochlazování diodového přechodu. S tím se ovšem konstruktéři postupně vyrovnávají. Diody jsou dobře využitelné pro místní osvětlení, třeba i trvale zapojené, využít se mohou například pro podlahy, schodiště apod.