Černé prádlo perte samostatně.
Zdroj: Africa Studio / Shutterstock.com

Černé prádlo stále jako nové? Triky pro zachování tmavých barev jsou prosté

Někdy je na vině ztráty sytosti barev výrobce, ale velmi často si blednutí tmavých barev oblečení způsobujeme nevhodným praním a sušením. Poradíme vám nejen jak správně prát černé kusy oblečení, ale i jak případně sytost jeho barev oživit domácími prostředky.

Třídění, základ bezpečného praní

Při třídění prádla bychom se měli řídit podle doporučení výrobce. Při třídění prádla bychom se měli řídit podle doporučení výrobce. Zdroj: Igor Nikushin / Shutterstock.com Základním trikem pro dokonalé praní prádla představuje už jeho správné vytřídění a oddělené praní. A to nejen podle materiálů, ale také co se barev týče. Jedině tak můžete na maximum využít širokou škálu pracích prostředků a prádlu dopřát maximální péči.

Využíváte prací prostředek na maximum?

Správným dávkováním pracího prášku pomáháte šetřit nejen svou peněženku, ale v neposlední řadě také přírodu. Klíčovou informací pro správné dávkování je znalost tvrdosti vody. Informaci o tvrdosti vody zjistíte u své vodárenské společnosti. Často stačí zadat na příslušné webové stránce adresu a zobrazí se vám celá řada ukazatelů jakosti vody, včetně tvrdosti (uvádí se v jednotkách mmol/l):

  • velmi tvrdá > 3,76
  • tvrdá 2,51–3,75
  • středně tvrdá 1,26–2,5
  • měkká 0,7–1,25
  • velmi měkká < 0,7

Gel nebo prací prášek?

Na praní tmavého prádla existují speciální gely. Na praní tmavého prádla existují speciální gely. Zdroj: Nadia Levinskaya / Shutterstock.com Volba samozřejmě závisí na vás, výrobci nabízejí pro praní černého prádla jak speciální prášky, tak gely. Odborníci se kloní spíše k použití gelů – snadněji se ve vodě rozpustí a jejich zbytky nebudou na tmavém oblečení patrné. Zapomeňte na univerzální prášky a tmavé prádlo perte v prostředcích k tomu určených. Jejich předností je nejen vysoká prací schopnost, ale zároveň maximální ochrana barev. Naopak prací prostředky, které obsahují bělicí látky a optické zjasňovače by v tomto případě napáchaly více škody než užitku.

Černá ještě černější? Zkuste kávu

Zatímco pro někoho je skvrna od kávy na oblečení pohromou, v případě potřeby zvýraznění černé barvy můžeme tuto vlastnost kávy využít ve svůj prospěch. Černou barvu prádla pomohou osvěžit 2 šálky uvařené kávy přidané do máchacího cyklu.

Černé či tmavé prádlo bychom neměli sušit na slunci. Černé či tmavé prádlo bychom neměli sušit na slunci. Zdroj: brizmaker / Shutterstock.com

Fixaci tmavé barvy pomůže sůl či ocet

Tmavé barvy (např. námořnickou nebo švestkovou modř) pomůže udržet šálek kuchyňské soli nebo octa přidaný do máchacího cyklu.

Akční letáky