Sprcha a postel, to jsou vytoužené cíle mnohých vyčerpaných lidí na konci pracovního dne. Pro dokonalou očistu a zároveň intenzivní zážitek příjemné masáže kapkami vody si vyberte tu nejlepší sprchu. Která kritéria si před nákupem stanovit a jak postupovat při výběru?

Nejprve si ujasněte, jak moc velké stavební zásahy chcete dělat. Jste odhodlaní bourat a předělávat celou koupelnu či chcete s co nejmenšími úpravami oživit stávající zařízení? Změnu s vynaložením minimálního úsilí zrealizujete instalací nové sprchy. Čím složitější systém zvolíte, tím náročnější budou i stavební a instalační práce. Nejdůležitějším parametrem při výběru sprchy je její hlavice. Určuje nejen průtok a tedy i spotřebu vody, řídí i množství a směr vody a tím zásadně ovlivňuje zážitek ze sprchování.

Praktické a oblíbené

Mezi nejčastěji používané patří ruční sprchové hlavice, často se využívají jako doplněk k vaně. Jsou velmi praktické, snadno se s nimi manipuluje a jsou cenově dostupné. Skvěle se hodí do koupelen, kde se budou sprchovat děti nebo budete čistit tlapky zabahněných psíků. Vybírat můžete z nepřeberného množství hlavic s různými vlastnostmi, máte možnost změny druhu proudu a volbu různých programů (například masáž, mlhu, program úspory vody). K dostání jsou dokonce moderní LED hlavice s možností prosvětlování proudu vody podle jeho teploty. Ruční sprchu je dobré doplnit pevným či posuvným držákem, aby ji bylo možné v případě potřeby zafixovat. Přesto při jejím užívání hrozí nebezpečí vyklouznutí. Proto je praktičtější pořídit si lehčí hlavici, která při dopadu na dno vany nebo sprchového koutu nenadělá zas tak velkou škodu.

Padající déšť

Hlavovou (horní) sprchu potkáte v koupelnách méně

často. Přesto se v posledních letech stává tento systém velmi žádaným, i když pořizovací náklady jsou oproti ručním sprchám vyšší. Sprcha je pevně namontovaná do zdi a v rukou tak nemusíte držet vůbec nic a obě ruce zůstávají volné. Proud vody ale nelze bezproblémově směřovat, voda padá seshora. Při jejím výběru rozlišujte hlavně podle velikosti. Na trhu naleznete výrobky s rozměry od 200 mm, největší hlavice mohou však měřit až 1000 mm. Hlavice s menším průměrem budou fungovat podobně jako ruční zafixované sprchy. Větší hlavice zase pozvednou zážitek ze sprchování do jiných rozměrů a vychutnáte si sprchování připomínající déšť nebo vodopád. Při jejich montáži mějte na paměti, že hlavice by měla být umístěna alespoň o 30 centimetrů výše, než je výška nejvyššího člena domácnosti.

Hlavové sprchy se nejčastěji vyrábí z nerezu nebo pochromované mosazi, k dostání jsou i levnější výrobky z plastu. Stejně jako v případě ručních sprch, i horní sprchy mají programovatelný proud vody.

Domácí wellness

Pozvednout sprchování na lázeňskou proceduru dokáží masážní sprchové panely. Nabízejí několik programů pro masáž těla pomocí vodních trysek. Dodávají se ve formě celistvých masážních panelů nebo jednotlivých trysek, které se dají nainstalovat přímo do zdi sprchového koutu. To už samozřejmě vyžaduje větší stavební zásah a finančně vás zatíží více než vybavení koupelny klasickou sprchou. Také spotřeba vody je vyšší a srovnatelná s koupáním ve vaně. Před nákupem a instalací si nezapomeňte ověřit tlak vody (pokud je nízký, nebudou mít trysky dostatečnou sílu k masáži a nebudou plnit svou funkci).

Praktické řešení do koupelny pro nerozhodné nabízejí sprchové sety. Kombinují v sobě ruční a hlavovou sprchu a jsou vybaveny sprchovou baterií. Hodí se do vícečlenných rodin, kde si každý člen může pro sprchování vybrat hlavici dle svých preferencí.