Pravidelný úklid domácnosti je jasná věc, zvlášť v případě, že máte doma malé dítě, někoho, kdo trpí alergií, nebo má jiné chronické onemocnění. Udržení elementárního pořádku by pak mělo být naprostou samozřejmostí. Jak na efektivní úklid domácnosti, abyste nenadělali víc škody než užitku?

Vychytávky pomohou

Chcete-li úklid domácnosti co nejvíce zrychlit, inspirujte se vychytávkami, které vám k tomu pomohou. Na YouTube kanálu 5-Minute Crafts jich najdete hned 25:

Zdroj: Youtube


Rychlost ale pri úklidu není vše. Měli byste dbát na pečlivost a vyvarovat se nejčastějších chyb. Prozradíme vám, které to jsou!

Za každou cenu eko

Poslední době je velmi moderní používání ekologických výrobků. Ty jsou samozřejmě šetrné k přírodě, ovšem v domácnosti existují místa, na která byste měli použít spíš sílu klasických chemických prostředků. Například toaleta je místo, kde se vyskytuje spousta bakterií. Ty chcete samozřejmě úklidem odstranit a ne si je roznést po domácnosti. Ekologické prostředky můžete používat mezi většími úklidy na dočištění. Jednou za týden ale vezměte domácnost opravdu z gruntu.

Prach jen víříte

Prachovky jsou skvělá věc, pokud potřebujete místo, které pravidelně uklízíte, přeleštit. Rozhodně ale prachovky bez speciálního úklidového prostředku nepoužívejte na velmi zaprášený nábytek. Prach se na ně nachytá jen částečně, zbytek jen rozvíříte po místnosti a efektivně se jej nezbavíte.

Okna myjete za krásného počasí

Mytí oken není nejoblíbenější činností hospodyněk, proto se k němu často uchylují, když je venku krásně. To však není úplně nejlepší taktika. Mycí prostředek na oknech rychleji zasychá a nechává šmouhy, které se úporně snažíte přeleštit. Vrhněte se na mytí skleněných tabulí raději při nižších teplotách. A když je pod mrakem.

Nevíte jak na nerez

Nerezové spotřebiče jsou krásné na pohled, ale málokdo ví, jak je správně udržovat v čistotě. Nejčastěji jejich úklid vypadá tak, že vezmete do ruky hadr a krouživými pohyby se snažíte spotřebič utřít. Tím akorát docílíte nevzhledných šmouh na nerezové ploše. Příště zkuste v drogerii raději koupit nanohoubičku, tu zlehka namočte, vyždímejte z ní vodu a prach a nečistoty z nerezových spotřebičů jednoduše setřete jednoduchým táhlým pohybem.

Polštáře jsou plné nečistot

Postel bývá plná roztočů a nečistot. Povlečení by se mělo prát a měnit s železnou pravidelností. Stejně tak ale musíte věnovat pozornost dekám, polštářům a chráničům matracím. Polštáře na sobě mají ještě jednu vrstvu, která se dá svléknout a vyprat. Peřiny byste měli jednou za čas také strčit do pračky, stejně tak chránič matrace.

Související články

Zdroje: primanapady.cz, www.urzadzamy.pl