Čidlo může regulovat stínění, větrání i vytápění
Zdroj: DAFE-PLAST Jihlava

Chytré doplňky do domu a bytu aneb vychytávky pro fajnšmekry

Co může zvýšit komfort bydlení? Čidla nastavující žaluzie i teplotu podle počasí, odpadkový koš, který se otevře na povel hlasu či ruky, i nářadí pro přesné navrtání kliky u dveří.

Nářadí pro přesné umístění kliky

Kdo někdy montoval nové kliky do čistých dveří, ví, že zmýlená neplatí. Špatný otvor už nelze vzít zpět. M&T, jediný český výrobce designového dveřního kování, půjčuje kufřík se speciálním nářadím, jehož hlavní součástí je nastavitelná šablona. Vrtání je pak naprosto přesné, na nějaké vyměřování a křížky obyčejnou tužkou můžeme klidně zapomenout.

Nastavitelná šablona, díky níž bude klika umístěna zaručeně rovně Nastavitelná šablona, díky níž bude klika umístěna zaručeně rovně Zdroj: M&T

Zrcadlový vypínač

Mít široký rámeček kolem vypínače nebo zásuvky je docela vtipné, ale asi se zpočátku nevyhneme malému úleku, když půjdeme kolem, kdo že se nám to v nich odrazil. Obzor, z jehož dílny takové vypínače jsou, myslel na všechno, zespodu rámečku je lak, který odolává oděru, takže zrcadlo při montáži nepoškodíme, a navíc je vše v bronzovém odstínu. Tudíž odlesky nejsou tak výrazné.

Poslušný koš

Když už si člověk doma nemá s kým povídat, může to zkusit s odpadkovým košem. Ovšem smí říct pouze: „Open can!“ Jinak se víko neotevře. Ano je to takzvaný bezdotykový koš ovládaný nejen hlasem, ale také pohybem ruky, tudíž nemusíme na nic šlapat. Pojme 58 l tříděného odpadu, je z nerezu a povrchově upravený tak, aby na něm neulpívaly otisky prstů ani choroboplodné zárodky, a nabízí jej společnost Simplehuman.

Čidlo zaznamenává rychlost větru, teplotu, déšť… Čidlo zaznamenává rychlost větru, teplotu, déšť… Zdroj: DAFE-PLAST Jihlava

Neúnavní hlídači komfortu v domě

Čidla sledují počasí, a když se strhne jeho nepřízeň, dají pokyn markýze, aby se stáhla, nebo venkovním žaluziím, aby se zasunuly. Řídící jednotka může tímto způsobem ovládat i okna zimní zahrady. Že je to zbytečnost? „Jestliže třeba chcete, aby v ní teplota nikdy neklesla pod 18 °C, nastavíte hodnoty tak, že se automaticky spustí vytápění,“ vysvětluje Ing. Miroslav Culka, obchodní ředitel společnosti DAFE-PLAST, která toto zařízení nabízí. „A aby v ní v létě zase nebylo příliš horko, díky čidlům se zatáhne zastínění nebo otevře větrání. Uvnitř bude přesně tak, jak to máte nejraději, aniž byste výkyvy teplot museli neustále sledovat.“ A to už smysl dává, ne?

Akční letáky