Ploty, dveře, radiátory

Pro dřevěné povrchy je vždy lepší použít štětec.

Díky štětci se totiž nátěrové hmoty, ať už půjde o penetraci, mořidlo, lazuru, lak či barvu, lépe vpraví hlouběji do struktury dřeva a lépe je chrání.

Variantou může být máčení, například plotových planěk v napouštědle či lazuře.

Dveřní křídla sice můžeme natírat, i když jsou zavěšená, ale mnohem jednodušší je dveře vysadit, položit vodorovně a postupně natřít po obou stranách.

Venku můžeme vodorovnou plochu ošetřit i stříkací pistolí, v interiéru ovšem zůstaneme u štětce, případně válečku na vrchní barvu, je-li tato možnost v návodu uvedena.

Na žebrové radiátory použijeme štětec zárohák.

Někdy nátěrová hmota vyžaduje mírně ředit, aby například vzhledem k teplotě prostředí či použitému nástroji vytvořila očekávaný jednolitý povrch. I pro správné ředění je důležité znát doporučení výrobce.

Pro hladký nátěr deskových těles je lepší klasický štětec nebo váleček. Vyplatí se řídit se doporučením výrobce v návodu, kterým nástrojem barvu nanášet.

Na drátěné ploty použijeme štětec nebo váleček. K lakýrnickým trikům patřívalo v době pletiv, která nebyla chráněna plastovým povrchem, použít místo štětce smetáček s jemnými štětinami.

Dřevěná okna

I přes velké rozšíření plastových oken stále v tuzemských domech a bytech převládají okna dřevěná – to proto, že při správné údržbě vydrží i sto let. Správnou údržbou je přitom myšleno pravidelné natírání a lakování.

Připomeňme postup přípravy k natírání: Nejprve odstraníme starý nátěr a zatmelíme poškozená místa. Potom celý povrch přebrousíme. Rámy musí být čisté, suché, odmaštěné, bez prachu a dalších nečistot. Důležitá je i vlhkost dřeva, která by v interiéru neměla přesahovat 12 až 15 procent, v exteriéru může být až 18 procent.

Mastné a pryskyřičné druhy dřeva, mezi které lze zařadit modřín, borovici a tvrdé tropické dřeviny, před natíráním odmastíme doporučenými prostředky.

Při natírání dubových rámů, které mají hrubozrnný povrch, se mohou ve dřevě objevit malé prasklinky. Ty jsou způsobené právě hrubou strukturou dřeva, kterou nezvládne lak překrýt. V tomto případě se doporučuje odstranit všechny nátěry až na dřevo, praskliny vyplnit epoxidovým tmelem a po jeho zatuhnutí opravovaná místa přebrousit.

Pozor na počasí

Nátěry nanesené za deště, ve vlhku nebo v mlze, ale také při nízkých teplotách, dostatečně nepenetrují do dřeva, a tak nepřilnou k povrchu. Po nějaké době pak může nátěr praskat a odlupovat se.

Ani vysoké teploty či přímé slunce nesvědčí nátěrům, protože zaschnou dřív, než stačí přilnout k podkladu. Roste i spotřeba barvy. Za ideální se většinou považuje teplota mezi 15 až 20 °C.