Na čištění a leštění nábytku překvapivě skvěle funguje i víno, čaj nebo mléko.
Zdroj: Shutterstock

Proč naše babičky potíraly nábytek vínem? Zkuste to a budete to dělat pořád

Chcete, aby se vám leskl nábytek, ale odmítáte používat zapáchající leštěnky a jiné chemické prostředky z drogerie? Pak sáhněte do lednice či spíže po lahvi vína. Skleničku si nalijte a zbytek rozhodně neuklízejte, domácí leštěnku máte totiž přímo před sebou.

Jistě vám nemusíme říkat, že pokud chcete, aby dřevo ve vaší domácnosti vypadalo stále jako nové a naleštěné, musíte se o něj starat. Není nutné mu věnovat hodiny svého času a utrácet spoustu peněz za přípravky, které mu dodají lesk. Budete si umět poradit i sami a to raz dva!

Pokud máte doma pivo, víno, olej čaj nebo mléko, tak máte vyhráno. Otevřeli jste lahvinku vína, kterou jste nedopili, a nyní nevíte, co s ní? Vyndejte ji z lednice, otevřete a odlijte deci, kterou smíchejte se stejným množstvím oleje. Následně tímto roztokem přetřete nábytek a uvidíte, že bude zářit jako blesk. Pozor ale na červené víno, to použijte pouze na tmavý nábytek.

Je pivo ženám prospěšné nebo škodlivé? Leštit nábytek se dá i pivem. Zdroj: Profimedia

Pivo i víno umí vyleštit nábytek

Jste-li spíše pivaři, i pro vás máme dobrou zprávu, leštit můžete i tímto zlatavým mokem. Hadřík na nábytek namočte v pivu, vyždímejte a nábytek otřete, bude se krásně lesknout. Navíc není nábytek nutné omývat, pivo ho zbaví i nečistot. Pro lepší výsledek můžete pivo převařit nebo smíchat s půlkou vymačkaného citrónu.

I olej zbaví nábytek nečistot, navíc je skvělý i na jeho ošetření a leštění. Je jedno, jestli použijete klasický stolní, lněný nebo olivový, všechny působí stejně dobře. Poradí si i se zašlým nábytkem, který bude brzy vypadat jako nový. I zde zvýšíte účinek pomocí citrónové šťávy. Té přidejte do oleje několik kapek. Pak nábytek doleštěte papírovou utěrkou.

mleko Pokud máte nábytek z ořechového dřeva, ošetřete ho mlékem. Zdroj: DONOT6_STUDIO/Shutterstock.com

Skvělým leštidlem jsou i čaj či mléko

Skvělým leštidlem je i čaj. Využijte zbytek starého čaje, co vám zůstal v konvici. Namočte v něm suchý hadr, ale jen lehce a pak nábytek přetřete. Uvidíte, jak se bude lesknout.

Možná vás to překvapí, ale skvělým pomocníkem je i mléko. Pokud máte nábytek z ořechového dřeva, tak ho ošetřujte právě jím. Nejprve nábytek zbavte mokrým hadrem prachu a potom naneste mléko, nechte zaschnout a suchým hadrem vyleštěte.

Zdroj: www.m.magazinplus.cz, www.bydleni12.cz, www.extra-nabytek.cz

Akční letáky