Pravidelná zálivka je pro pokojové rostliny nezbytná, ale ne každá voda je k tomu vhodná. V takovém případě může rostlinám spíše ublížit než prospět. Vyhněte se tak jedné z nejčastějších chyb při pěstování! Jakou vodu tedy používat, a kterým dalším přešlapům se vyhnout?

Jakým způsobem a jak často zalévat květiny? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu CANNA Official:

Zdroj: Youtube

Nikdy studená ani horká sprcha!

Zcela jistě nikdy nezalévejte pokojovky ledovou vodou. Je to pro rostliny šok, který jim oslabí příjem výživných látek, zpomalí růst a může vyvolat i nežádoucí hniloby kořenů. Problémem je i voda, která je horká a může rostlinu nenávratně poškodit.

Ideálem je pokojová teplota

Vodu na zalévání doma pěstovaných rostlin nechte vždy náležitě odstát, aby získala přijatelnou pokojovou teplotu. Nejlépe si ji připravte alespoň jeden den předem. Z kohoutkové vody tak navíc vyprchá chlór, o který rostliny nestojí. Skvělým řešením je samozřejmě i dešťová voda.

Rozdílné požadavky

Velikou chybou je při zalévání pokojových květin i frekvence a množství zálivky. Každý druh rostliny má na ni jiné požadavky. Některé rostliny jsou doslova žrouti vláhy, další se bez vody obejdou i celé týdny.

Potřebuje pokojovka zalít?

Pokud chcete zjistit, jestli nastal čas, kdy květina vyžaduje zálivku, udělejte si jednoduchý a rychlý test. Vsuňte prst cca 2 cm do substrátu. Pokud je tam půda suchá, můžete přistoupit k zalévání. V ideálním případě by měla být půda pokojovek stále lehce provlhčená. Pozor však na extrémní přemokření a stejně tak i vyschnutí substrátu, které mohou rostlinu totálně zlikvidovat.

Zalévejte správně

Základním pravidlem správného zalévání je lít vodu přímo ke kořenům a vyhnout se zasažení listů. Tento stav u rostlin může vyvolat vznik plísní a hnilob. Rostlinu zalévejte z různých úhlů, díky tomu dojde k rovnoměrnému nasáknutí celého kořenového systému.

Tip na závěr

Pokud chcete svým pokojovkám dopřát opravu to nejlepší, zalévejte je ráno nebo brzy dopoledne. Voda se vsákne a rostlina ji může čerpat po celý den, a to i když jsou horké letní dny, nebo máte v zimě poměrně dost vytopený byt.

Související články

Zdroje: www.treehugger.com, www.odpovedi.cz, www.ceskestavby.cz