Pokud nechcete zbytečně utratit majlant v drogerii za čistící prostředky plné chemie a chcete, aby vaše toaleta nejen zářila čistotou, ale i příjemně voněla, otevřete kořenku s bylinkou, kterou dáváte do omáček, polévek i k masu. Je to obyčejný bobkový list, který není jen výborným dochucovadlem, ale i případným čističem a osvěžovačem vzduchu.

Jak vyčistit koupelnu snadno a levně? Podívejte se na toto YouTube video na kanále Eva Břečková (Česká eko drogerie):

Zdroj: Youtube

Bobkový list tentokrát jinak

Je známo, že bobkový list se již po dlouhá staletí využívá nejen k vaření, ale i jako skvělá léčivá bylinka. Ovšem dá se zužitkovat i k čisté a provoněné domácnosti. Máme pro vás několik tipů, jak díky tomuto vzácnému listu můžete mít v perfektním stavu vaši toaletu.

Vhoďte listy do nádržky

Jednou z možností, jak dlouhodobě udržovat čisté wc, je vhodit několik listů přímo do splachovací nádržky. Po každém spláchnutí dojde k dezinfekci mísy, do místnosti se zároveň uvolní příjemná vůně a vaše toaleta bude stále svěží. Navíc, bobkový list perfektně pohlcuje nepříjemné pachy.

Odvar z bobkového listu

Dalším způsobem, jak efektivně využít bobkový list k čištění toalety, je použití výluhu. Do 1 l vody vložte tak 5 až 6 listů, nechte projít několik minut varem a bylinku nechte vylouhovat až do vychladnutí odvaru. Ten pak použijte k umytí celé toalety.

Osvěžovač vzduchu

Bobkovým listem můžete velice snadno nahradit i předražené osvěžovače vzduchu z obchodu. Stačí si z nich vyrobit svazeček, který zavěsíte na toaletě do prostoru. Jak bylo zmíněno, nejenže místnost ovoní, ale zlikviduje i nežádoucí odéry. Zároveň se jedná o velice příjemnou dekoraci.

Bylinkové sáčky

Pokud chcete být kreativní, můžete bobkovým listem naplnit ozdobné prodyšné sáčky, které si vlastnoručně zhotovíte a zavěsíte na vhodné místo na toaletě. Vůni lze umocnit přidáním dalších bylinek, které jsou vám příjemné a můžete k nim kápnout i pár kapek vonného esenciálního oleje. S nepříjemnými zápachy se tak rozloučíte na poměrně dlouhou dobu.

Bobkový list jako vykuřovadlo

Velice oblíbená je i metoda našich předků, kteří využívali bobkový list jako účinné vykuřovadlo. Vložte několik bobkových listů do malé kovové nádoby, zapalte je a nechte je pouze doutnat. Kouř vydezinfikuje náležitý prostor a dokonale pohltí veškeré obtížné pachy. V případě velkého kouře také řádně vyvětrejte.

Související články

Zdroje: www.chalupari-zahradkari.cz, www.chalupari-zahradkari.cz, www.vary.cellerespolla.com