Koberce jsou skvělé v tom, že vám vždy zahřejí nohy. Obzvláště se hodí, když je zima a venku mrzne, jelikož v tomto období by měly být vaše nohy pořád v teple, abyste nenastydli.
Bohužel mají koberce jednu zásadní nevýhodu, a tou je, že jsou přímo zrozené k tomu, aby se v nich nahromadil prach, špína, chlupy od domácích mazlíčků. A tak dále. Po několika dnech váš nový koberec vypadá, jako byste jej měli přes 30 let na zaprášené půdě. Jak se tedy spolehlivě zbavit špíny na koberci, aby zas vypadal, jako nový?
Youtube video, jak správně vyčistit koberec, najdete na Youtube kanále AndulkaCZ:
Čištění koberce bez chemie
Koberce však neobsahují jen prach a špínu. Mají totiž predispozice se stát domovem nezvaných hostů, jako jsou například roztoči, bakterie a plísně. I když je váš koberec v dosti opotřebovaném stavu, neztrácejte hlavu. Hlavně ale neutrácejte peníze za drahé saponáty na čištění koberce, které jsou plné chemie. Jde to i přírodním způsobem.
Když bude váš koberec špinavý, zkuste jej jako první vyčistit normálně pomocí vody, mýdla a kartáče. Pokud však bude stále špinavý, nebo na něm zůstanou skvrny po například vylitém víně či jiném nápoji, pomoc hledejte v kuchyni.
Pomůcky, které běžně užíváte na vaření, se mohou osvědčit v čištění ještě lépe než čističe s chemikáliemi. Hlavně vás nebudou absolutně nic stát, jelikož tyto produkty budete mít na 99% doma.
Univerzální čističe
Jedlá soda vám pomůže právě se skvrnami od vína či jiných barevných nápojů. Co se týče jedlé sody, můžete ji použít na vyčištění celého koberce společně s octem. Nechte směs působit přes noc a ráno vysajte.
Pokud máte problém s mastnými skvrnami, pomůže vám kukuřičný škrob nebo kukuřičná mouka. Nechte ji na koberci stát 6 hodin, a následně vysajte. Uvidíte, že mastnota bude ta tam.
Když se vám náhodou stane, že se vám do koberce přilepí žvýkačka, modelína, nebo podobné věci, které lepí a nedají se vyndat, obraťte se na kostku ledu. Žvýkačka ztvrdne, a poté již bude snadné ji vyndat.
Zdroje: www.mall.cz, www.carillobiancheria.it