Stále více lidí dává přednost ekologickému úklidu bez chemických přípravků. Proč? Možná proto, že spousta přírodních preparátů jsou stejně účinné jako výdobytky chemických laboratoří. Zároveň stojí méně peněz a má je skoro každý doma.

Jedním z takových přírodních čističů je i citron. V některých státech světa na něj můžete narazit dokonce i v koupelně, kde je využívaný jako čistič sprchy. Jeho šťáva totiž spolehlivě odstraňuje skvrny a nánosy od tvrdé vody, které bývají problémem kolem vodovodních baterií. A co všechno ještě citron dokáže?

Autorka videa Klára Festinavit vám poradí fígle na úklid koupelny. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Rozpustí mýdlový kal

Tato nepříjemná vrstvička složená z minerálů, nečistot, kožních buněk a mýdla často zaplavuje povrch van, umyvadel a sprchových koutů. Jak se jí zbavíte? Stačí když rozpůlíte citron a šťávu vymačkáte na zašpiněný povrch.

Kyselina citronová během půl hodinky dokonale rozloží bakterie, takže pak už můžete špinavý nános jen lehce setřít. Náš tip: Pokud chcete citronem vydrhnout například skleněný sprchový kout, ponořte ho do soli. Díky tomu vyčistí i drsnější špínu.

Dá vale plísni

Plísním se daří v místech, kde je vysoká teplota a vlhkost. Proto bývají častými hosty koupelen, kde se usazují především na sprchových závěsech. Pokud jste ji doma zaregistrovali i vy, doporučujeme sprchový závěs sundat a namočit na 20 minut do teplé slané vody.

Nakonec ho znovu pověste do sprchy, aby důkladně odkapal a otřete ho houbičkou, na kterou jste nakapali velké množství citronové šťávy. Tato směs by měla plíseň znehodnotit, ale pro jistotu aplikaci opakujte průběžně, aby se tak odstranily případné zárodky dalších plísní.

Vybělí spáry mezi obklady

Dlaždičky v koupelně jsou klasika. Ale i tento druh obkladu neodolá různé špíně a plísním. Nejčastěji se usazuje právě ve spárách mezi jednotlivými kachlíky. Chcete se toho zbavit?

Stačí, když citronovou šťávu smícháte s jedlou sodou a kašičku nanesete na zašpiněná místa. Nechte ji působit zhruba půl hodiny. Poté špínu dočistěte starším zubním kartáčkem a smyjte. Kachlíky nádherně prokouknou!

Související články

Zdroje: www.plzen.cz, https://primanapady.cz