Práci s instalatérským zvonem zvládnou bez obtíží i ženy.
Zdroj: Slava Dumchev / shutterstock.com

Chytré triky, jak vyčistit odpad v kuchyni téměř zadarmo, bez chemie, spolehlivě

Pomůcky pro domácí čištění odpadů většinou máme doma, případně je můžeme s nepříliš velkými náklady koupit. Pokud se chceme otravné práci s čištěním odpadu co nejvíce vyhnout, často stačí správně chránit odtok před některými nečistotami.

Drobnosti, které se vyplatí nepodceňovat

Kdo někdy zažil potíže se silně ucpaným odpadem, ten už si příště dává mnohem větší pozor. Zdaleka nejde jen o to, že voda z kuchyňského dřezu či umyvadla nebo vany v koupelně špatně odtéká. V případě ucpaného potrubí může docházet také k nepříjemnému zápachu. Zatímco v koupelně nejvíce bojujeme se zbytky mýdla, vlasy, vousy či chlupy, v kuchyni to jsou obvykle zbytky jídla, slupky, skořápky a další drobné nečistoty.

  • Čištění neodkládejte - pokud se však potíže s odtokem objeví, není dobré dále otálet – čím více tuto nepříliš příjemnou práci odkládáme, tím větší potíže nás mohou čekat. Silně zanesený odpad už nemusíme zvládnout vyčistit vlastními silami a nezbude nám, než objednat pomoc hodinového manžela, popř. instalatéra. Nejen, že na takovou pomoc budeme nejspíš nějakou chvíli čekat, ale určitě nás vyjde „pěkně draho“.

Vhodně zvolený lapač nečistot pomůže ochránit odtok kuchyňského dřezu. Vhodně zvolený lapač nečistot pomůže ochránit odtok kuchyňského dřezu. Zdroj: Mehaniq / Shutterstock.com

  • Používejte lapač nečistot (sítko) – v prodeji je celá řada lapačů nečistot, kterými můžete snadno chránit odtok především kuchyňského dřezu. V nabídce jsou různě velké lapače z plastu, chromu nebo silikonu. Praktické je mít tento lapač trvale vložený ve dřezu a v případě zanesení jeho obsah vyprázdnit do odpadkového koše.
  • Tuk do potrubí nepatří – nemálo potíží si řada lidí způsobuje tím, že do odpadu spláchne množství mastnoty. Určitě bychom neměli do dřezu vylévat olej (v ideálním případě jej sléváme do skleněné nádoby a pak odevzdáme na vhodném sběrném místě či vložíme do příslušného kontejneru). Pokud potřebujeme umýt mastné nádoby, je vhodné maximum mastnoty odstranit např.stěrkou, ubrouskem či kuchyňskými papírovými utěrkami. Potrubím totiž teče i studená voda, na tuk se v potrubí nabalují drobnější nečistoty a dochází ke zbytečnému ucpávání.

Gumový zvon – jednoduchý pomocník

Gumový zvon obvykle někde v domácnosti máme. Pokud jej včas a správně použijeme, ušetříme si spoustu problémů v budoucnosti. Důležité je do dřezu, vany či umyvadla napustit přibližně 10 cm vody a ucpat přepadový otvor mokrým hadrem. Pak už stačí prudké stlačování zvonu ve výpustním otvoru. Výhodou je, že tuto činnost zvládnou snadno i ženy. Pokud po uvolnění zvonu díky vzniklému podtlaku „vyhrknou“ do umyvadla či vany nečistoty, musíme je odstranit. Pak už stačí prolít odpad horkou vodou se sodou.

Jedlá soda, ocet a horká voda

Při čištění odpadu je výborným pomocníkem také jedlá soda. Při čištění odpadu je výborným pomocníkem také jedlá soda. Zdroj: Andrey_Popov / Shutterstock.com

S čištěním odpadu pomůže také jedlá soda a ocet. Stačí, když do zaneseného odpadu umyvadla nasypeme půl šálku jedlé sody a zalijeme ji šálkem octa. Chvíli počkáme, až opadne pěna a potrubí důkladně propláchneme proudem horké vody. Někdy je potřeba celý proces zopakovat.

Kdy použít instalatérské péro

Dalším z nástrojů, kterým můžeme doma vyčistit odpad, je instalatérské péro. Dalším z nástrojů, kterým můžeme doma vyčistit odpad, je instalatérské péro. Zdroj: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Pokud míváte častěji potíže s ucpaným odpadem, můžete si koupit nástroj, který používají při své práci instalatéři. Tedy jeho jednodušší variantu - innstalatérské péro na čištění odpadu. Pod různými názvy - kanalizační péro, péro na čištění odpadu, protahovací péro - se prodává například v hobby marketech. Přibližně za 200 Kč seženete péro o délce 3 metry, které je určené na čištění potrubí o průměru 10-30 mm. Počítejte však, že práce s tímto nástrojem je už méně snadná a méně příjemná, než s gumovým zvonem. Některá péra jsou zakončena vidlicí (drápkem), která pomáhá efektivnějšímu čištění.

Akční letáky