Vyznavači přírodního úklidu nedají na ocet a jedlou sodu dopustit. A není divu. Jde o levná čistidla bez jediné kapky chemie. Hospodyňky je používají na odstraňování skvrn z nádobí. Výborně vybělí prádlo, zbaví nádobí nevzhledných skvrn a skvrnek.

A navíc slouží i jako dokonalé pohlcovače pachu například v lednici. Podle odborníků je tu ale jedno velké ALE…

Autor Cleanipedia vám poradí, jak vyčistit odtok v kuchyni. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Dobrý čistič

Zatímco tato dvojice skvěle vyčistí koberce, v případě řešení zaneseného odtoku selhává. Problémem je fakt, že směs octa a jedlé sody působí jen na povrchu a nedostává se dovnitř potrubí.

Proto, i kdybyste do odpadu nalili dvojnásobné množství, vše se mine účinkem. V odtoku navíc bývá hodně maziva, které ocet a ani jedlá soda nerozloží. Tím pádem se problém s průchodností potrubí vůbec nevyřeší.

Řešení koupelen

Naštěstí ale existuje jedna výjimka. A tou jsou koupelnové odpady… Na rozdíl od kuchyňského odtoku neobsahují tolik mazu a zbytků potravin jako například kuchyňský dřez. Nahromaděné nečistoty, které se v koupelnovém odtoku kupí, mají spíše podobu zbytků mýdla a kůže. A tento druh nánosů dokáže například ocet poměrně snadno odbourat.

A co v kuchyni?

Podle hospodyněk na odtoky dobře působí prášek do pečiva, který má jiné vlastnosti než jedlá soda. A kupodivu si dokáže poradit i s mastnější částí odpadu. Jak na to: Do odtoku nasypte ½ hrnku prášku do pečiva.

Poté ho přelijte ½ destilovaného octa. Odtok „zašpuntujte“ kuchyňskou utěrkou a nechte působit přes noc. Ráno otvor uvolněte a prolijte horkou vodou. Váš dřez by měl být čistý a bez známek ucpání.

Další babské rady, jak vyčistit odpad

Jedním z účinných řešení je použití horké vody a soli. Tato směs pomáhá rozpustit mastnoty a jiné usazeniny ve vašem odpadu. Stačí zalít odpad horkou vodou a následně nasypat hrubou sůl, nechat působit a po několika minutách spláchnout další porcí horké vody.

Další metoda zahrnuje využití citronu a octa, které mají přirozené čisticí a dezinfekční účinky. Vymačkejte několik citronů a smíchejte s rovným množstvím octa, nalijte směs do odpadu a nechte působit.

Po několika hodinách propláchněte odpad velkým množstvím horké vody. Tyto přírodní metody jsou šetrné k životnímu prostředí a obvykle velmi účinné v udržování čistoty vašeho odpadu.

Související články

Zdroje: www.nanolab.cz, www.chytralekarna.cz