V dnešní době jsou stále oblíbenější sklokeramické desky, které jsou na čištění přece jen o něco jednodušší, než sporáky plynové. Přesto ale ani na ty v mnoha domácnostech nedají dopustit, a tak se je naučme čistit s co nejmenším množstvím námahy a pokud možno ohleduplně k samotnému spotřebiči. Chceme přece, aby dlouho vypadal jako nový. Tak se do toho pusťme.

Vyčistit mastný sporák může být složitá práce, ale třeba vám poradí i video z kanálu Clean My Space na youtube:

Zdroj: Youtube

Kupovaný nebo domácí?

Možná nejraději sáhnete po kupovaném speciálním přípravku, ale ani s ním to nebude tak jednoduché. Zvláště hořáky bývají doslova kamenem úrazu. A proto nemusíme váhat použít na ně skutečně silné zbraně a použít jich dost.

Nepomůže-li ocet, povolejte na pomoc čpavek

Jestliže se tedy chceme zbavit i silného nánosu nečistot, vyjmeme je z jejich místa a přímo je ponoříme do čistidla. Může jít v první fázi třeba o prostředek na mytí nádobí nebo o ocet, který také funguje velmi dobře, i když po sobě v místnosti zanechává charakteristický zápach. To se ale v zápalu boje se špínou dá chvíli vydržet. Jakmile zjistíme, že jde špína dobře vyčistit houbičkou, můžeme hořáky vyndat, omýt, opláchnout a dobře osušit nebo nechat uschnout. Kdyby náhodou nepomáhal ani ocet nebo mnoha lidmi doslova uctívaná cola, pak přijde řada na čpavek. Na ten ale pozor - používejte jej nejlépe jen venku, je velmi těkavý (ale účinný).

Soda pomůže

Hořáky bychom měli vyčištěné, je čas na mřížky. I na ty můžeme použít v podstatě stejný postup. Zkusit můžeme také trik našich babiček s jedlou sodou, z níž s pomocí vody vytvoříme jakousi kašičku, tu naneseme na ušpiněný povrch a necháme několik desítek minut působit. Pak už přijde na řadu houbička na nádobí a trochu práce. Na silně znečištěné mřížky bude opět nejlépe působit nejsilnější čpavek, ale samozřejmě není vyloučeno ani využití speciálně vyráběných čističů. Jen musíme počítat s tím, že budou vždy dražší než prostředky, které máme většinou už doma připravené i pro jiné účely.

Dvě suroviny a stane se zázrak!

Jak si nakonec poradit i s deskou sporáku, aby se leskla bez náznaku mastnoty a napečených zbytků po neopatrném vaření? Zkuste třeba jedlou sodu, kterou nasypete na potřebné místo a zakápnete octem. Po pár minutách působení by mělo stačit dříve znečištěné místo otřít hadříkem nebo houbičkou. Mastnota je také dobře odstranitelná parním čističem, který tuk rozehřeje a pak je už snadné jej rychle a bez práce setřít obyčejným jemným hadříkem.

Hygiena je základ

Ať už se rozhodneme vyčistit sporák jakýmkoliv způsobem, jistě se shodneme, že čistota a hygiena v kuchyni, tedy v místě, kde připravujeme jídlo pro celou rodinu, je víc než důležitá. Bude tedy dobré věnovat i sporáku pár minut času po každém vaření a alespoň jednou týdně jej očistit důkladněji. Uvidíte, že v takovém případě žádné silné a zapáchající čističe nebudete potřebovat.

Související články

Zdroje: www.espares.co.uk, hg.eu, www.chytre-bydleni.cz