Zdroje: domadoma.sk, damskydenik.cz

Možná jste zkoušeli nejrůznější domácí pomocníky, kteří slibovali téměř bezstarostné čištění. Bohužel, ne vždy fungují tak, jako se slibuje v reklamách. Navíc, žaluzie mají křehkou konstrukci a často hrozí, že se mohou polámat. S naší vychytávkou však žaluzie vyčistíte šetrně a pomocí věcí, které najdete v kuchyni a komoře.

Kdy žaluzie čistit?

Stínící lamely je vhodné vyčistit ve stejnou dobu, kdy myjete okna. Tedy cca dvakrát za rok. Pokud se chystáte na očistu, nejdříve umyjte žaluzie a poté okna. Při jejich mytí se totiž uvolňují nečistoty, které mohou stékat po okenní tabuli.

První krok, jak vyčistit žaluzie

Tento způsob čištění je vhodný pro hliníkové, plastové a dřevěné žaluzie. Na textilní ji raději nezkoušejte. Nejdříve prach odstraňte prachovkou nebo žaluzie povysávejte. Začněte z vrchu a postupujte dolů.

Vychytávka z kuchyňských kleští

Na superčistič žaluzií budete potřebovat kuchyňské kleště, bavlněné hadříky, nůžky a 6-8 gumiček. Nejlepší jsou kuchyňské kleště, které se používají k servírování a nemají ostré zakončení jako například kleště na těstoviny. Jako hadřík můžete použít staré ponožky, tričko, trenýrky nebo utěrky z mikrovlákna.

Jednoduchá výroba

Látku si nejdříve nastříhejte na dvaceticenticentimetrové čtverce. Těmi obalte špičky kleští a zajistěte je gumičkami. Měly by vám stačit dvě na každé rameno kleští. Pokud jsou vaše žaluzie více zaprášené, je lepší hadříky máchat ve vodě pravidelněji. Nezapomeňte je pořádně vyždímat, aby špinavá voda nestékala na okenice. Tloušťku obalení kleští volte podle rozestupu jednotlivých lamel.

Jak vyčistit žaluzie

Nyní už jen stačí otřít kleštěmi jednotlivé lamely. Opět postupujte z vrchu dolů. Hadříky vymáchejte podle potřeby. Poté ještě žaluzie otřete suchým hadrem. Okno zatemněte a přebytečnou vodu osušte. Poté je otočte na opačnou stranu a také setřete. Žaluzie budou zářit čistotou.