Zrcadlo je běžnou ozdobou koupelen, vestavěných skříní, ale i obývacích pokojů, kde opticky zvětšuje prostor. Málokdo by tušil, že předchůdcem zrcadel bývala vodní hladina, kde se naši předkové shlíželi. Později ji nahradili leštěnými kusy plechu (zejména z mědi nebo stříbra), ale tato „šidítka“ měla hned několik nevýhod. Jednak povrch kovu rychle zoxidoval nebo se poškrábal, takž odraz po čase nebýval tak výborný jako dřív. Nicméně spousta kovových zrcadel se našlo v egyptských hrobkách z doby od 2900 – 2800 před n. l. Jakmile se ale na světě objevilo sklo, falešná vodní hladina – tedy zrcadlo – se probudila do své krásy.

Autor videa NBC news vám ukáže, na co všechno je dobrá soda bikarbona. Více na kanále YouTube.

Zdroj: Youtube

Šmouhy a flíčky

Když se dnes podíváte na zrcadlo, už vás tolik nedojme. Samozřejmě dnešní zrcadla jsou jiná, než bývala dřív. Ta – bohatě zdobená – zdobila šlechtické paláce a měšťanské domy. Dnešní zrcadla jsou o poznání skromnější. Jejich skleněná plocha je rovná, potažená tenkou lesklou vrstvou cínového amalgámu, který odráží světlo. Ale tento „lapač světla“ má také svou stinnou stránku. A tou je právě lesklý povrch. Stačí drobné smítko nebo dotek nenechavých prstů a hned je zrcadlo špinavé a opatlané.

Kouzlo se sodou

Vyčistit špinavé zrcadlo můžete klasicky úklidovými prostředky. Účinné jsou hlavně ty, které obsahují alkohol. Vyčistit zrcadla ale můžete i přírodními přípravky, které najdete ve svém špajzu. Účinná je například jedlá soda. Stačí 10 g bílého prášku smíchat s litrem vody a hned máte úžasný čisticí prostředek nejen na zrcadla, ale i na okna. Aby se povrch zrcadla nebo skleněných tabulek hezky leskl, můžete ho doleštit vlhkým hadříkem s trochou alkoholu.

Co rozpustí mastné skvrny...

Umaštěné fleky na zrcadle nedělají zrovna dobrou reklamu. Zbavíte se jich směsí, kterou si namícháte z 1 litru vody, 100 ml octa, 50 ml lihu a pár kapek tekutého mýdla. Hotový roztok pak stačí nalít do rozprašovače a použít jako klasický čisticí prostředek. Zrcadlo se bude krásně lesknout, když ho doleštíte obyčejným novinovým papírem!

Související články

Zdroje: www.apartmenttherapy.com, www.dumazahrada.cz