Hledáte šetrný a efektivní způsob, jak se zbavit mravenců a švábů? Naštěstí lze využít mnoho přirozených způsobů, jak je od nezvané návštěvy odradit bez použití škodlivých chemikálií. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak odpudit nežádoucí škůdce, je využít jeho citlivost na určité pachy a látky.

Chcete znát 12 tipů, jak se zbavit mravenců v záhoně, na stromech a v zahradě? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu ZAHRADA PRO RADOST:

Zdroj: Youtube

Citronová šťáva

Zkuste citronovou šťávu! Její intenzivní pronikavou vůni nesnášejí nejen mravenci, ale i švábi. Důkladně polijte šťávou všechny skuliny, kde se hmyz vyskytuje, můžete do inkriminovaných míst položit i kousek citronové kůry.

Citrony a hřebíček

Vůni citronů můžete posílit i silným aroma hřebíčku. Tyto dvě suroviny jsou vynikající kombinací, který váš domov před škůdci dokonale ochrání. Nakrájejte citron na menší kousky, do každého zapíchněte několik hřebíčků a umístěte je do míst, kde se případný hmyz objevuje.

Tento přírodní odpuzovač můžete využít i proti obtěžujícím mouchám. Vzhledem k tomu, že se jedná i o příjemnou přírodní dekoraci, položte citron s hřebíčkem na talířek a umístěte jej na stůl či police.

Pepř a chilli

Další metoda, jak zlikvidovat mravence a podobnou havěť, je použití mletého černého nebo kajenského pepře. Pravidelně s ním posypávejte místa, kde se nežádoucí škůdci vyskytují. Štiplavá vůně pepře je totiž dokonale odradí k dalším nezvaným návštěvám. Stejně efektivně vám pomohou i nadrcené chilli papričky.

Ocet

Mravence lze úspěšně eliminovat i octovým aroma. Stačí si připravit roztok z octa a vody v poměru 1:1 a pravidelně jej aplikovat pomocí rozprašovače.

Bylinky a esenciální oleje

Stejně tak mravencům nevoní některé druhy bylinek. Použít můžete mátu, bazalku, levanduli, majoránku a šalvěj. Jejich intenzivní aroma narušuje účinek feromonů, které používají mravenci ke své orientaci a vzájemnému dorozumívání.

Na podobném principu fungují i esenciální oleje, nejúčinnější jsou oleje z cedrového dřeva, patchouli, tea tree a pomeranče. Můžete je i vzájemně kombinovat, a dokonce si vyrobit směs, kdy je smícháte s troškou vody a vodky. Pak už jen stačí jen aplikovat pomocí rozprašovače.

Kde nejvíce v domácnosti útočí mravenci

Mravenci nejčastěji útočí v domácnosti na místech, kde mohou snadno nalézt potravu a vodu. Mezi nejvíce ohrožené oblasti patří kuchyně, zejména skříňky, kde je uskladněno jídlo, a místa kolem dřezu, kde zůstávají drobky a zbytky jídla. Dále se často vyskytují v koupelnách, kde je vlhko a přístup k vodě. Mravenci také pronikají do spíží, kde mohou nalézt suché potraviny jako je cukr, mouka nebo obiloviny. Kromě toho mohou mravenci pronikat skrz trhliny a mezery ve stěnách a podlahách, aby se dostali k potravinám a vodě, a často vytvářejí cesty, kterými se přesouvají mezi vnitřními a vnějšími prostory

Související články

Zdroje: www.abellpestcontrol.com, www.potapnicek.cz, www.pestujme.cz