Zdroje: www.prozeny.cz, feminela.cz
Rybenkám se daří v koupelně i WC
Toaleta a koupelna jsou místy, která je nutné udržovat čistá a uklizená nejen pro dobrý pocit, ale také z hygienických důvodů. I když to není rozhodně jediné místo, kde se mohou v domě objevit rybenky, právě koupelny a toalety se mohu stát jejich útočištěm.
Rybenky jsou drobný hmyz, který má tvar podobný podlouhlé rybce se stříbřitým až šedo černým povrchem. Rybenky vyhledávají temno a vlhko, proto je docela dobře možné, že s nimi vůbec nepřijdete do styku, jelikož vylézají během vaší nepřítomnosti.
Lidem nejsou rybenky nebezpečné, pokud se nedostanou k potravinám, které mohou teoreticky kontaminovat mikroorganismy z tlejícího materiálu, který se obvykle živí. Ničí například knihy, protože jim chutná papír i lepidlo, ale také tapety nebo méně kvalitní dřevo.
Citrusy proti rybenkám i zápachu
Znáte běžné parazity, kteří se vyskutují v našich domácnostech? Podívejte se ve videu:
Pokud máte podezření na rybenky nebo jste je již spatřili, pak můžete v koupelně umísit různé nástrahy. Mezi takové patří kyselina boritá, ale musíte být ostražití máte-li děti nebo zvířata.
Zato křemelina je naprosto bezpečná a přírodní cesta, jak likvidovat rybenky. Pro jejich vypuzení z konkrétních míst se používají také citrusové slupky. Zatímco rybenky pach citrusů nesnášejí, pro lidi je to vůně velmi příjemná a svěží. Citrusy se proto doporučují i při odstraňování zápachu nejen v koupelně či na toaletě, ale dávají se i do bot nebo odpadkového koše.
Doporučuje se také past ve formě lepivé směsi na papíře, kterou vyrobíte smícháním vody se sodou a medem v poměru 2:1:1. Směs působí jako lepidlo, proto je třeba umístit proužek kartonu s touto směsí do různých zákoutí a doufat, že se právě tam rybenky objeví.
Nezapomínejte ani na to, že je třeba koupelnu či záchod zbavit vlhkosti, což může být docela složité. Nicméně kromě úprav a oprav vám může pomoci i pohlcovač vlhkosti, který často sestává s granulí nebo tablet, které pohlcují i vzdušnou vlhkost.