Mazané hospodyňky skladují citrusové kůry, protože mají široké spektrum využití jak v domácnosti, tak i v kuchyni. Ačkoli se na první pohled mohou zdát jako odpad, kůry z citronů, pomerančů a dalších citrusových plodů jsou ve skutečnosti cenným zdrojem pro mnoho praktických účelů.

Podívejte se na video z YT tvorby kanálu Eccentric Nature – 10 benefitů citronové kůry

Zdroj: Youtube

V kuchyni

Prvním a možná nejznámějším využitím citrusových kůr je v kuchyni. Citronová kůra může například přidat skvělou chuť a vůni mnoha pokrmům. Stačí ji jemně nastrouhat a přidat do těsta na dorty, sušenky nebo dokonce do omáček a marinád.

Kromě toho můžete kůru použít i při vaření rýže nebo těstovin – přidání kousku kůry během vaření dodá těstovinám a rýži jemnou citrusovou příchuť. Tímto jednoduchým trikem můžete své pokrmy povýšit na vyšší úroveň a udělat na své hosty dojem.

Čistící prostředek

Dalším skvělým způsobem, jak využít citrusové kůry, je výroba domácích čisticích prostředků. Přirozené kyseliny obsažené v kůrách citrusových plodů jsou velmi účinné při odstraňování mastnoty a skvrn. Můžete si snadno vyrobit vlastní citrusový čistič smícháním nastrouhané kůry s bílým octem a vodou.

Tuto směs nechte několik dní louhovat, aby se uvolnily všechny účinné látky, a poté přeceďte. Výsledný čistič je ideální na úklid kuchyně, koupelny a dalších povrchů v domácnosti. Navíc je to ekologická alternativa k chemickým čisticím prostředkům.

Osvěžovač vzduchu

Citrusové kůry jsou také výborné jako přírodní osvěžovače vzduchu. Pokud máte rádi svěží vůni citrusů, můžete kůry jednoduše nechat vyschnout a umístit je do malých látkových sáčků, které pak rozmístíte po bytě.

Takové sáčky můžete dát i do skříní, zásuvek nebo botníků, kde nejen provoní prostor, ale také pomohou odradit moly a jiné škůdce. Další možností je vytvořit si vlastní potpourri – stačí smíchat sušené citrusové kůry s dalšími voňavými bylinami a květy.

Hnojivo

Pro milovníky zahradničení jsou citrusové kůry cenným přírodním hnojivem. Obsahují řadu živin, které mohou pomoci zlepšit kvalitu půdy a podpořit růst rostlin. Jednoduše kůry nasekejte na malé kousky a přidejte je do kompostu. Postupně se rozloží a uvolní do půdy živiny, které vaše rostliny ocení. Citrusy mohou také odpuzovat některé škůdce, takže je můžete rozprostřít kolem záhonů jako přirozený odpuzovač.

Repelent

Posledním tipem na využití citrusových kůr je jejich použití jako repelent proti hmyzu. Hmyz jako jsou komáři a mouchy nemá rád vůni citrusů.

Položením čerstvých nebo sušených kůr na místa, kde se hmyz často vyskytuje, můžete snížit jejich výskyt ve vašem domově. Kromě toho můžete kůry přidat i do ohniště nebo grilu – uvolněná vůně citronu či pomeranče pomůže odradit komáry při večerním posezení venku.

Skladování a využití citrusových kůr je tedy nejen praktické, ale také ekologické. Pomáhá snižovat množství odpadu a zároveň nabízí přírodní alternativy k chemickým výrobkům.

Ať už je použijete v kuchyni, jako čisticí prostředky, osvěžovače vzduchu, hnojivo nebo repelent, zjistíte, že citrusové kůry mají neomezené možnosti využití a mohou se stát nedílnou součástí vašeho každodenního života. Takže až příště budete mít citrusové plody, nezapomeňte si uchovat jejich kůry a využít je naplno.

Související články

Zdroj: finedininglovers.com