Ústřední topení

Jestliže bydlíte v bytovém domě, kde jsou na jeden okruh napojeny další byty (typicky v panelácích), zjistěte, zda je závada i jinde. Zeptejte se sousedů či správce. Někdy stačí sáhnout na stoupačky – jsou-li teplé, ale radiátor ne, bude chyba v něm. Uvnitř mohou být vzduchové bubliny - obvykle tehdy, když nehřeje rovnoměrně -, může být také poškozený termoregulační ventil (termostatická hlavice). Když mají stejné problémy i sousedé, kontaktujte správce a řešte to společně. V řadě panelových domů totiž mají odvzdušňovací ventil pouze radiátory v nejvyšším patře.

Zdroj: Youtube

Odvzdušňování

Vzhledem k tomu, že výměna termoregulačního ventilu je složitější, zkuste nejdříve radiátory odvzdušnit. Slouží k tomu horní ventil, a to i u koupelnových žebříků. Ventil má nástavec pro plochý šroubovák nebo klíč, opatrně ho povolte, aby začal unikat vzduch, a počkejte, dokud nezačne vytékat voda, kterou odchytněte do misky. Pak zase ventil utáhněte. Je dobré odvzdušnit všechny radiátory a někdy je potřeba proces opakovat i několikrát s tím, že v mezičase necháte topení puštěné na plný výkon.

Má-li každý radiátor dole nebo na opačné straně vlastní termoregulační ventil, můžete ho vždy před odvzdušňováním uzavřít, a pak zase otevřít. Pokud máte ústřední topení s vlastním kotlem a zjistíte, že některý radiátor hřeje nerovnoměrně, použijte pro odvzdušnění stejný postup, jen předtím vypněte oběhové čerpadlo a na závěr zkontrolujte (podle návodu ke konkrétnímu kotli), zda je v systému dostatek vody a předepsaný tlak.

Výměna termoregulačního ventilu

Termoregulační (termostatický) ventil reguluje teplotu radiátoru podle teploty v místnosti. Závada může být v tom, že se neotevírá a nepropouští dovnitř vodu. Nejprve ho zkuste několikrát otevřít a zavřít, může být zanesená takzvaná kuželka, třeba se nečistota uvolní. Výrazně starý ventil však už nemusí pracovat optimálně. Výměna není složitá, horší je, že je potřeba topnou vodu vypustit z celého okruhu. Tady je asi lepší najmout opraváře. Při té příležitosti zvolte nejmodernější verzi hlavice, šetřit se nevyplatí.

Nepříjemné jsou zanesené rozvody (trubky), obzvláště ty velmi staré. Abyste to zjistili, potřebujete technika, který vše přeměří. Výměnu pak nejspíš objednáte mimo topnou sezonu.

Jiné závady

U ústředního vytápění s vlastním kotlem může být závada i jinde než jen ve vzduchových bublinách, takže před odvzdušněním je lepší nejdříve zkontrolovat další slabá místa. Moderní plynové a elektrické kotle mají řídicí jednotku s displejem, na němž se ukáže chybová hláška – kód. Určitě máte ke kotli návod (některé lze nalézt i na internetu), podívejte se, co kód znamená. Obvykle bývá v návodu napsané i to, jak dál. Kód rovněž použijte při případném objednávání opraváře.

Častou závadou je nízký tlak vody. V návodu je uvedeno, jak vodu doplnit a co poté nastavit. Zkontrolujte rovněž nastavenou teplotu vody v systému, opět podle návodu. Zkontrolujte prostorový (pokojový) termostat, který sleduje aktuální teplotu v místnosti a podle ní pak řídí výkon kotle. Je-li na baterie, podívejte se, zda nejsou vybité. Ujistěte se, zda má termostat správně nastavenou teplotu v souvislosti s termostatickými ventily na radiátorech. Správně by však tato zařízení neměla být současně v jedné místnosti.

Každopádně je určující teplota nastavená na termostatu. To znamená, že i když ventil na radiátoru otočíte na plný výkon, teplota nebude vyšší. A naopak, jestliže termostatický ventil na radiátoru přiškrtíte, abyste šetřili, nestane se tak, kotel bude mít snahu topit na teplotu nastavenou termostatem. Zjistíte-li, že i po těchto kontrolách neodchází z kotle dostatečně teplá topná voda, zavolejte opraváře. Neodborné opravy kotlů se nedoporučují. Pokud je kotel v pořádku, teprve poté zkuste odvzdušňování. Také některé kotle na tuhá paliva mají řídicí jednotku, zejména ty s automatickým přikládáním, pak platí totéž, co už bylo uvedeno.

Když kamna nehřejí tak, jak by měla

Zaměřte se na následující:

  • Nekvalitní palivo. Zkuste jiné druhy, u dřeva se podívejte, zda není příliš vlhké.
  • Kamna jsou zanešená. Vyčistěte je, u sporáku s troubou lze zvednout plotýnky.
  • Komín nemá dostatečný tah. Různé typy kamen mají rozdílné požadavky na komín. Stává se, že po výměně nejsou plně funkční, protože potřebují, aby měl komín jiné parametry. Výrobci kamen uvádějí (pod zkratkou Pa), jaký by měl komín být, zjistěte, zda tomu odpovídá ten váš. Pro představu, tah o hodnotě 10–12 Pa odpovídá komínu dlouhému 6-8 metrů, osazenému nerezovou či keramickou vložkou o průměru 150 milimetrů. Komín může mít nižší tah například i tehdy, když je naprosté bezvětří, nebo když je chladno a mlha, kdy svislým průduchem klesá studený vzduch. Než ale cokoli podniknete, nechte si ho vyčistit. Tah kamen do určité míry omezuje i příliš dlouhý kouřovod s mnoha koleny.
  • Nesprávně nastavené klapky. Obecně platí, že dolní klapka (ve dvířkách pro popelník) se naplno otevírá při zapalování a poté přivírá či zcela uzavírá. Klapka nad ní slouží k regulaci vzduchu při průběžném hoření, tou zkuste manipulovat a hledat optimální řešení. Mnohá moderní kamna a krbová kamna mívají další regulační klapku, nastavení záleží na konkrétním typu. Tady dvakrát platí otřepaná rada: nevyhazujte návody.

Související články

Zdroj: časopis Receptář