Postihla vás také velká voda?
Jak se chovat po povodni? Ať už jde o bleskovou povodeň nebo intenzivní a dlouhotrvající deště, kterým čelíme právě nyní, to první, co můžete udělat, je nepanikařit. I to může být dost těžké, zvlášť když se na nás valí informace o povodních ze všech stran. Za druhé je pak vhodné brát výstrahy vážně a zbytečně neriskovat.
Jak se chovat po povodních? Základní informace se dozvíte také v tomto hezky zpracovaném příspěvku z YouTube kanálu Záchranný kruh.
Nač si dát pozor po povodni?
Pokud jste nebyli evakuováni z vašeho domu či bytu, patrně máte velmi dobrý přehled o tom, co se na vašem pozemku děje, nicméně rozhodně se hodí situaci prověřit a zkontrolovat případné škody.
Jestliže jste byli z jakéhokoli důvodu mimo nemovitost, měli byste mít povolení pro návrat do povodní postižené lokality od místních úřadů. V první řadě jde totiž o bezpečí, a to může ohrožovat polámaný strom, podmáčená zeď, ale i probíjející elektrické kabely.
Jakékoli škody je vhodné likvidovat co nejdřív, a to nejen pro klid v duši a pro pořádek, ale také hlavně pro minimalizaci zdravotních rizik. Pokud váš domov nebo pozemek zasáhla povodeň, napřed vyřaďte z provozu elektrické obvody, které rozvádějí proud do zasažených částí domu nebo zahrady.
Zaznamenejte škody. Pojišťovnu můžete kontaktovat později, ale vše zdokumentujte.
Noste ochranné pomůcky. Během povodní může přetékat i kanalizační systém, takž je nutné vést v patrnosti, že zasažené oblasti mohou být kontaminované.
Práce po povodních: Čím začít?
K veškeré vodě, a to studniční i kohoutkové se chovejte jako ke kontaminované. O tom, kdy bude opět pitná vás informují místní úřady. V těchto oblastech bude jistě distribuována voda balená.
Pokud najdete na pozemku uhynulé zvíře, informujte o tom místí úřady, ať už bylo vaše nebo cizí či divoké.
I když jste si nevšimli žádných změn na nemovitosti, v zasažených oblastech je třeba nechat stavby zkontrolovat statikem. Sami neprovádějte žádné demoliční práce. Pokud jsou na zdech viditelné praskliny opusťte tyto prostory a nikoho sem nepouštějte.
Zbavte se vody ať už s pomocí hasičů, výpůjčkou čerpadel u místních úřadů nebo pomocí vlastního zařízení. Pamatujte ale, že odčerpávání vody má svá pravidla. Pokud je spodní voda stále vysoká, je zbytečné snažit se odčerpat vše ze zatopených sklepů. V odčerpávání dělejte přestávky, poznačte si na zeď, kam až voda odčerpáním klesla a přes noc udělejte přestávku. Následujícího dne pak uvidíte, zda hladina podzemních vod klesá a má tedy smysl pokračovat v odčerpávání, anebo je tomu opačně.
Benzinová čerpadla nepoužívejte v uzavřených nebo obytných budovách. Zplodiny mohou způsobit další zdravotní problémy. Pokud nefunguje elektřina, informujte se o možnosti využití elektrocentrály.
Poté, co jste se zbavili vody, přichází na řadu bahno. Zbavte bahna všechny zasažené části domu, ale případně i jiné stavby na vaší zahradě. Vše umyjte, vydezinfikujte a vysušte. Na dezinfikování se hodí chloramin nebo Savo, k urychlení sušení lze zapůjčit větráky a vysoušeče, ale samozřejmě také větrání uzavřených prostor. Toto konzultujte i s hasiči či dalšími složkami, které se budou podílet na nápravě škod.
Vydezinfikovat je nutné i veškeré předměty, které se rozhodnete zachránit. Nutností je zbavit se povodní zaplavených potravin, zvláště náchylné a jsou také polštáře, peřiny a matrace, které je vhodné vyhodit. Snažte se zlikvidovat vše, co je snadno nahraditelné a také ty věci, které drží vlhkost a zabraňují vysušení domu.
I když je nejvhodnější pracovat svižně, myslete na své fyzické i duševní zdraví. Nezdráhejte se požádat o pomoc, napříště budete třeba zase pomáhat vy.